Radniční koalice: ČSSD bude mít primátora ve čtyřech krajských městech, kde vyhrálo ANO

Ostrava, Olomouc, Plzeň a Jihlava: čtyři krajská města, kde zvítězilo hnutí ANO, ale primátorský post získá ČSSD. V dalších pěti velkých městech se ani tři týdny po volbách koalici nepovedlo poskládat. Naše vizualizace ukazuje aktuální rozložení politických sil ve všech krajských i okresních městch. Podívejte se, kdo na povolebních jednáních nejvíc ztratil a kdo získal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koalice tři týdny po volbách chybí v Českém Krumlově, Chrudimi nebo Vsetíně. | Foto: Jan Boček

Série koláčových grafů ukazuje, které strany se v krajských městech dostaly do místních zastupitelstev, a kolik v nich mají křesel. Tlačítkem "koalice" vlevo nahoře zvýrazníte strany, jež se domluvily na koalicích a obsadí městské rady. Graf ukazuje pouze strany, které oficiálně deklarovaly účast v koalici; strany, které nabídly tichou podporu, zde neukazujeme. V první části si můžete prohlédnout krajská města, seřazená jsou podle abecedy.

V krajských městech na vyjednávání nejvíc doplatilo hnutí ANO 2011. Do zastupitelstva se dostalo ve všech třinácti krajských městech, v devíti dokonce zvítězilo. Koalici bude spolutvořit pouze v osmi. Zvlášť špatně pro ANO dopadlo vyjednávání v Ostravě, Olomouci, Plzni a Jihlavě, kde sice volby vyhrálo, ale strany na dalších místech je při vytváření koalice obešly. V Liberci naopak ANO vyšachovalo vítězné Hnutí pro Liberec.

V další části vizualizace si můžete prohlédnout všechna okresní města. Otazník označuje města, kde se koalici ještě nepovedlo sestavit.

Nejlépe zvládla povolební vyjednávání ČSSD: z 16 obcí, kde ve volbách zvítězila, dokázala dosud vyvařit 19 starostů nebo primátorů. Může si navíc ještě polepšit - v tomto okamžiku stále není přibližně o deseti radnicích definitivně rozhodnuto a ČSSD má v některých svoje kandidáty. Vyjednávání se dařilo i ODS. Ta sice vyhrála jen v šesti okresních městech, nicméně už v tomto okamžiku má sedm starostů.

Špatně naopak dopadlo ANO, z 19 vítězství dokázalo dosud vybojovat pouze 14 starostů nebo primátorů. Částečně to vyvažuje tím, že získalo posty primátorů ve dvou největších českých městech.

Marcel Šulek, Jan Boček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme