Radniční noviny budou zřejmě muset dát prostor i opozici

Radniční noviny a zpravodaje by neměly prezentovat jen názory vedení obcí a měst. Vláda dnes schválila novelu tiskového zákona, která ukládá vydavatelům, například radnicím a krajským úřadům, aby dali na stránkách novin placených z jejich rozpočtu prostor i opozici. Pokud novelu schválí parlament a podepíše prezident, začne platit od září tohoto roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Na novele pracovala také právnička Lenka Holubová Mikolášová z odboru médií a audiovize ministerstva kultury.

„Novela tiskového zákona by se měla týkat vydavatelů periodického tisku, vydavatelů územních samosprávných celků, konkrétně obcí, krajů, hlavního města Prahy nebo jeho městských částí, ale také jimi zřízenými, založenými či ovládanými osobami, či periodického tisku, který vydává jiný vydavatel na základě smluvního vztahu s územním samosprávným celkem,“ vysvětlila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právnička Lenka Holubová Mikolášová mluví o novele tiskového zákona ve Stalo se dnes na Radiožurnálu.mp3

Nová norma ukládá vydavatelům, aby dali na stránkách radničních novin prostor opozici, ale nikoli už občanům nebo různým občanským sdružením.

„Jedná se pouze o právo všech zastupitelů nebo členů zastupitelstva. Byli jsme vedeni snahou, aby radniční periodika nebyla zahlcována nebo zneužívána občany k výměně třeba nějakých osobních potyček a méně významných záležitostí,“ uvedla právnička.

Tiskový zákon se podle jejích slov vztahuje pouze na tištěná radniční periodika, nikoli na internet.

Jan Richter, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme