Radon ve Vinařicích nehrozí

Radon neohrožuje obyvatele Vinařic nedaleko hlušinové haldy Barré u Kladna. Vyšší hladinu radonu a gama záření vyloučil po provedeném měření v oblasti Státní úřad pro jadernou bezpečnost. Osm případů rakoviny včetně tří úmrtí za poslední dva roky má tedy na svědomí jiná příčina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

důl Mayrau ve Vinařicích | Foto: Skanzen důl Mayrau

Odborníkům se ozatím nepodařilo zvýšený výskyt rakoviny u hlušinového valu Barré ve Vinařicích u Kladna jednoznančě objasnit. Vyplynulo to z jednání s občany, kteří bydlí v postižené oblasti. Alena Heribanová z Úřadu pro jadernou bezpečnost ale prakticky vyloučila zvýšený výskyt radioaktivních látek. "Výsledky radonu v obytných prostorách jsou nízké. Dělali jsme i gamaspektrometrické měření na haldě a měření příkonu dávky gama v obydlích, všechno je nízké. Z hlediska radioaktivity tam nevidím problém," ujistila.

Jednu z možných příčin nastínila Radiožurnálu hygienička Vilma Pavlíkova. "S velikou pravděpodobností může za spoustu onemocnění kouření. Ukázalo se, že ti nemocní lidé jsou silní kuřáci, kouřili třicet až čtyřicet let," řekla.

Podle nezávislého geofyzika může za zvýšeným výskytem nádorových onemocnění stát také tektonické zlomy, způsobené mimo jiné těžební činností.

Pokud ale i měření ministerstva životního prostředí potvrdí, že hlušinová halda nemá bezprostřední souvislost s rakovinou, bude podle zástupkyně obyvatel Šárky Tučkové složité nalézt pomoc u některé ze státních institucí. "Všichni by od toho radši možná šli pryč. Vzhledem k tomu, že tektonické poruchy jsou pod celýma Vinařicemi a celým Švermovem a výskyt rakoviny je tam opravdu poměrně vysoký, myslím si, že by se to nějakým způsobem mělo řešit," uvedla Tučková.

Markéta Kaclová, Ladislav Pavlík, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme