‚Radost s příměsí smutku.‘ Končící slovenská prezidentka Čaputová se přijela rozloučit do Česka

Prezident Petr Pavel se slovenskou kolegyní Zuzanou Čaputovou hovořili o dalším rozvoji vzájemných vztahů, dopadu konfliktu na Ukrajině na obě země, jejich ekonomiky a bezpečnost i o výsledcích víkendových voleb do Evropského parlamentu. Na tiskové konferenci po jednání na Pražském hradě to řekl Pavel. Blízkost mezi zeměmi je podle Čaputové důležitá a významná obzvlášť v době, kdy celý svět čelí krizím a výzvám.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dvoudenní cestou Čaputová krátce před skončením pětiletého mandátu završí rozlučkové zahraniční cesty. „Dnes je to kromě radosti s jistým přídechem smutku, protože je to naposledy, kdy se s ní setkávám v roli prezidentky nám nejbližšího souseda,“ řekl Pavel. Poděkoval jí za přínos k prohlubování vztahů mezi zeměmi skrze její osobní přístup, vstřícnost, otevřenost a korektnost.

S Čaputovou má Pavel podle svých slov vzácný názorový soulad. S novým prezidentem Peterem Pellegrinim, který se funkce ujme v sobotu, situace bude možná odlišná. Pavel má ale vůli navázat na to nejlepší ve vztazích na prezidentské úrovni, řekl. „Tam, kde budeme spolu souhlasit, můžeme postupovat společně. Kde se budeme lišit, tak si dáme čas na to, abychom si postoje ujasnili,“ uvedl Pavel. Neobává se toho, že by se rozklížila historická, ekonomická či lidská provázanost zemí.

Zklidnění se nekoná, čeká Slovensko eskalace? Vládu držel pohromadě Fico, koalice teď mluví mnoha hlasy

Číst článek

Slovenská prezidentka předtím navštívila Prahu v polovině března, krátce poté, co se česká vláda rozhodla odložit společné zasedání kabinetů. Premiér Petr Fiala (ODS) to tehdy zdůvodnil výraznými rozdíly v názorech na klíčová zahraničněpolitická témata s ohledem na válku na Ukrajině.

Zachování vztahů

Pavel řekl, že vztahy mezi zeměmi nejsou jen na úrovni oficiálních představitelů, ale také na úrovni expertů, úředníků a především občanů. „Ty by neměly být v žádném případě narušeny neshodou ohledně dílčích problémů, které řešíme,“ podotkl. „Dnes máme rozdílný pohled například na vývoj situace na Ukrajině, možnosti jejího řešení, budoucí vztahy k Rusku. Ale to neznamená, že všechny ostatní vztahy by tím měly být poznamenány,“ dodal.

Čaputová si chce po konci prezidentského mandátu několik měsíců oddychnout, nesměřuje do žádné politické funkce. „V dalším období bych se velmi ráda věnovala něčemu, co jsem nazvala podporou růstu. Nejblíže tomu je oblast vzdělávání, možná akademická sféra,“ přiblížila.

Důvěra v prezidenta Pavla klesla, stále se ale drží nad polovinou. Nejvíce mu věří mladí

Číst článek

Během svého mandátu se snažila podporovat styl mnohých politiků založený na věcnosti a slušnosti, nikoli na osobních útocích. Povedlo se zároveň prosadit i některé systémové změny, zejména na podporu lidí, jejichž hlas do té doby nebyl dostatečně slyšet, míní.

Pavel ve čtvrtek Čaputové na Pražském hradě předá Řád bílého lva občanské skupiny I. třídy za přínos k rozvoji česko-slovenských vztahů. Náleží jí podle něj mimo jiné za to, že si stála za svými hodnotami i v době, kdy to nebylo zrovna populární a musela čelit často nevybíravým útokům. „Pokud jde o hodnoty, vždy byla naprosto konzistentní a srozumitelná,“ dodal Pavel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme