Radovan Krejčíř podle MfD na Seychelách připravuje paměti

Z podnikatele spisovatel. I to je příběh Radovana Krejčíře. Jak totiž vypátrala Mladá fronta Dnes, uprchlý miliardář se na Seychelách rozhodl napsat knihu. Nebude to ale tak snadné. Sociální demokracie pokračuje v hledání svého volebního lídra v Praze. Premiér Jiří Paroubek Právu řekl, že jen osobnost formátu Pavla Teličky má pro kandidaturu v metropoli význam. České banky se poohlížejí po nových klientech, do svých sítí teď lákají studenty, informují Lidové noviny. Hospodářské noviny zveřejnily závěr šetření antimonopolního úřadu v kauze bankovních poplatků. Z důvěryhodných zdrojů žurnalisté zjistili, že velké finanční domy mezi sebou neuzavřely kartelovou dohodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř připravuje na Seychelách knihu o svých kauzách, zjistila Mladá fronta Dnes. Policie mu ale včera podle deníku udělala čáru přes rozpočet: chce zatknout jeho spolupracovníka, který mu pomáhá knihu vydat. Podobně už tak učinila v případě pětice Krejčířových spolupracovníků, kteří mu zase měli pomáhat padělat bankovky. Falešné peníze chtěl Krejčíř podle policie použít k fingovanému podvodu, jímž by "smazal" třímiliardový celní dluh za obchody s naftou.

Krejčíř ale veškerá obvinění popírá a tvrdí, že se ho policie snaží "zlikvidovat", aby mu stát nemusel zaplatit jiné tři miliardy korun, které má šanci vyhrát v obchodním sporu se státním podnikem Čepro. U Jiřího Gavendy, který Krejčířovým memoárům na Seychelách pomáhá na svět, policisté udělali aspoň domovní prohlídku a čekají, až se objeví v Praze. "Gavenda návrat do Prahy samozřejmě plánuje," říká Krejčíř a prostřednictvím Mladé fronty Dnes vzkazuje: "Kniha určitě vyjde, v tom nám policie nezabrání".

Premiér Jiří Paroubek je přesvědčen, že pokud sociální demokracie neuspěje v jednání s bývalým eurokomisařem Pavlem Teličkou, neměla by se při hledání pražského volebního lídra poohlížet po jiné nestranické osobnosti. Píše to dnešní Právo. Paroubek jednal s Teličkou o tom, že by mohl vést pražskou kandidátku ČSSD místo vicepremiéra Martina Jahna, který odchází do soukromé sféry, a mluvili spolu i o možném nástupu Teličky do vlády. Jednání budou pokračovat, Teličkovo stanovisko je ale zatím spíše negativní. Premiér listu řekl, že jen osobnost Teličkova formátu má pro kandidaturu v Praze význam.

České banky se stále častěji snaží získat nové klienty mezi studenty středních škol. Shodně přitom tvrdí, že přednášky a školení, které na školách organizují, jsou pouze osvětou v oblasti bankovnictví, píší Lidové noviny. Ekonomové však mají v těchto aktivitách bank jasno. "Bezpochyby jde o hledání nových klientů," řekla ekonomka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová s tím, že studenti jsou pro banky mimořádně perspektivní segment trhu. Stejný názor má i analytiky společnosti Atlantik FT Jan Schiesser: "Je to taktika. Tváří se to jako osvěta nebo podpora vzdělání, ale ve skutečnosti chtějí jenom nové klienty."

Banky to ovšem odmítají. Tvrdí, že získání nových klientů není hlavních účelem, ale že to je jen "vedlejší produkt těchto akcí". Ředitelé škol si však nabídky na přednášky vybírají. Podle ředitele Obchodní akademie Praha 2 Milana Macka musí jít o akci, která bude přínosem pro studenty. "Aby jim vykládali o svých produktech je nepřípustné," řekl Macek Lidovým novinám.

Tři největší české banky neuzavřely kartelovou dohodu - takový bude podle důvěryhodných zdrojů Hospodářských novin závěr antimonopolního úřadu, který banky vyšetřoval kvůli zdražování bankovních poplatků. České spořitelně, ČSOB a Komerční bance hrozila celková pokuta až osmi miliard korun.

Podle zdrojů listu antimonopolní úřad nenašel dost argumentů, aby finanční domy za údajný společný postup v cenách poplatků potrestal. Bankéři dál tvrdí, že v jejich branži naopak v Česku panuje tvrdý konkurenční boj. Úřad na ochranu hospodářské soutěže s největší pravděpodobností brzy šetření odloží už v takzvaném prvním stupni.

Už jen do listopadu máme čas ochránit své soukromí, pokud máme paušál na mobil a nechceme být uvedeni v běžných telefonních seznamech. Upozorňuje na to Mladá fronta Dnes. Firmy Eurotel, T-Mobile a Oskar nyní rozesílají dotazníky, ve kterých zákazníky žádají o souhlas či nesouhlas s předáním čísla Českému Telecomu, který se o vydávání seznamu stará.

Bez souhlasu se v seznamech čísla podle zákona nesmějí objevit. Zveřejnění se netýká předplacených karet, jejichž majitelé zůstávají anonymní, připomíná deník. Zatímco ale Eurotel a Oskar vyžadují od zákazníků výslovný souhlas s uveřejněním, T-Mobile všechny, kdo se neozvou, automaticky pošle do veřejného seznamu, varuje Mladá fronta Dnes.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme