V 93 letech zemřel generál Radovan Procházka, legenda zpravodajských služeb

Zemřela legenda zpravodajských služeb generálporučík ve výslužbě Radovan Procházka. Bylo mu 93 let. Radiožurnálu to potvrdilo ministerstvo obrany. Po roce 1989 působil generál Procházka ve vedení Bezpečnostní informační služby, byl ředitelem Úřadu pro zahraniční styky a informace a od roku 1993 šéfoval vojenské rozvědce.

Praha (Aktualizováno: 12:34 25. 6. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generál Radovan Procházka v roce 2006

Generál Radovan Procházka v roce 2006 | Foto: Jana Deckerová | Zdroj: Ministerstvo obrany ČR

Za zpravodajskou činnost dostal Radovan Procházka Řád prezidenta USA Legion of Merit. V roce 1997 ho pak Václav Havel vyznamenal Řádem bílého lva.

„Ještě než se stal ředitelem Vojenského zpravodajství, tak byl v Bezpečnostní informační službě a byl ředitelem a autorem názvu Úřadu pro zahraniční styky a informace. To znamená, je to legenda nejen vojenského zpravodajství, ale i zbylých dvou zpravodajských služeb,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Dnes ráno zemřel ve věku 93 let generálporučík Radovan Procházka, legenda zpravodajských služeb a první ředitel Vojenského zpravodajství po vzniku samostatné ČR. Čest jeho památce!

11:02 – 25. 06. 2020

12 102

Narodil se 11. května 1927 do rodiny velitele Hradní stráže a ruského legionáře. Chtěl se stát operním zpěvákem, po otcově smrti nastoupil z úcty k jeho památce na vojenskou akademii. Za druhé světové války se zapojil do odboje. Po osvobození pracoval jako operační důstojník u hodonínské posádky.

Procházka počátkem 50. let spolupracoval s vojenskou skupinou, která předávala informace na Západ. Následně byl v roce 1951 zatčen, brutálně vyšetřován a odsouzen k 15 letům vězení. Prošel jáchymovskými a příbramskými vězeňskými tábory. Za účast ve vzpouře proti špatné stravě vězňů byl odsouzen na dalších 12 let vězení.

Generál Radovan Procházka představuje svá vyznamenání | Zdroj: Paměť národa

Na svobodu se Procházka dostal až v roce 1964. „Zastavil jsem se, co bejval Stalin, a tam jsem Praze a Hradčanům slíbil, že to takhle stejně nenechám, že se s tím musí ještě něco udělat,“ vzpomínal na svůj návrat domů po propuštění. Až do sametové revoluce dělal kulisáka v Národním divadle.

V BIS Procházka působil počátkem 90. let jako ředitel organizační sekce. „Takže jsem vlastně stavěl novou zpravodajskou službu,“ vzpomínal. Vojenské zpravodajství vedl od ledna 1993. „Když jsem přišel k vojákům, to si dneska nikdo neuvědomuje, tam byl příslušný počet zpravodajských důstojníků Varšavské smlouvy a jeden Procházka jako velitel,“ podotkl.

Pro Paměť národa Procházka vysvětloval, jakým životním heslem se řídil. „V době své aktivní služby jsem jako ředitel vojenského zpravodajství zakončoval své projevy jedinou stokrát opakovanou větou: Naši spojenci mohou selhat, mohou nás zapřít a mohou nás opustit, ale zradit můžeme jenom my sami sebe.“

Mladý Radovan Procházka | Zdroj: Vojenský historický ústav

Jana Magdoňová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme