Raketová základna v Česku se nelíbí většině občanů, zjistila MfD

Tématu americké raketové základny v České republice se věnují Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Zatímco první list upozorňuje, že na místech, kde by mohla základna sídlit, se nacházejí chráněné druhy živočichů, druhý přináší průzkum, ze kterého vyplývá, že většina obyvatel Česka je proti umístění vojenské jednotky na našem území. Lékaři si prodávají podle Hospodářských novin zaběhnuté praxe. Právo píše o údajném mučení na policejní stanici v Týnci nad Labem.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Vzácný drobný ptáček - chřástal polní - se opět stává hrdinou stránek domácího tisku. Lidové noviny zmiňují, že dvě že tří lokalit, které si v Česku američtí experti prohlížejí jako možné pro protiraketovou základnu, patří do soustavy evropsky chráněných ptačích území Natura 2000. Boletice na Českokrumlovsku i Libavá na Olomoucku přitom patří k vůbec nejvýznamnějším ptačím oblastem Natury 2000 v Česku.

Pouze třetí lokalita - Jince na okraji Brd - mezi ptačí oblasti nepatří, ale i v tomto prostoru žijí chráněné druhy živočichů. Jak ale píší Lidové noviny, případná raketová základna musí projít sérií prošetření, jaký vliv na životní prostředí bude mít. Pokud se prokáže, že by ohrozila chráněné ptáky, existuje pouze jediný způsob, jak stavbu realizovat. Vláda může udělit výjimku ve veřejném zájmu.

83 procent občanů České republiky se staví proti rozmístění americké protiraketové základny u nás. V průzkumu Mladé fronty Dnes se respondenti obávají snížení bezpečnosti země. Základna by podle nich mohla přilákat pozornost teroristů. Často je slyšet také argument, že zkušenost Česka s přítomností cizích vojsk není dobrá. Lidé ještě nezapomněli na vynucený pobyt sovětské armády v někdejším Československu. Naopak pro ty, kteří by základnu v Česku rádi viděli, je to zvýšení bezpečnosti, příležitost k práci a například obyvatelé Libavé si od přítomnosti Američanů ve městě slibují otevření kina.

Když ministr zdravotnictví David Rath prosazoval zákon, který by povolil prodej lékařských praxí, chtěl jen legalizovat něco, co se dávno děje. Praktičtí lékaři si podle zjištění Hospodářských novin mezi sebou prodávají praxe. Částky přitom zdaleka nejsou symbolické: ve velkých městech se za zavedenou praxi platí až dva milióny korun. Každoročně se odehrají desítky podobných obchodů.

Jak odvozují Hospodářské noviny, důvod je jednoduchý: mladému lékaři, který má za sebou atestaci ze všeobecného lékařství a chce se stát praktikem, nic jiného než koupení ordinace nezbývá. Pojišťovny totiž ve většině míst žádné nové smlouvy praktickým lékařům nepovolují. Placené převody praktických ordinací sice žádný zákon výslovně nepovoluje, zároveň je ale nezakazuje. Nejsou tedy protiprávní. Praktičtí lékaři systém prodávání praxí prezentují jako generační výměnu.

Právo upozorňuje na údajné mučení na policejní stanici v Týnci nad Labem. Loni v lednu měli dva policisté vymáhat z předvolaného muže přiznání k vloupání, a to bitím, kopáním, měli ho i opařit vařící vodou. Ačkoliv obžaloba na oba policisty kvůli zneužití pravomoci veřejného činitele a ublížení na zdraví leží už od loňska u soudu v Kolíně, policisté nejsou mimo službu a pracují na stejném oddělení policie dál. Soud deníku řekl, že byli přizváni znalec psychiatr a znalec psycholog na zjištění duševního stavu svědka. To je ale podle soudních expertů podivné.

Letní dovolenou chce zřejmě každý trávit jinak než běháním po úřadech nebo bankách a vyřizovat si úvěry na bydlení. Jak konstatují Lidové noviny, hypoteční ústavy i stavební spořitelny se proto snaží nalákat klienty na akční slevy, dárky nebo na losování o ceny, protože v letních měsících klesá zájem o hypotéky. Některé banky připravily zlevnění nebo dokonce zrušení poplatku za zpracování úvěru - takzvané poplatkové prázdniny. Zájem klientů zvednou podobné akce o 10 až 30 procent.

Římskokatolická církev se obává o chrám svaté Máří Magdaleny v centru Karlových Varů. Právo píše, že chrám je v těsné blízkosti Vřídla. Okolní pozemky v sousední proluce před měsícem spojila společnost Eden Invest do jednoho celku, patrně se záměrem stavět. Podle církve ale už výstavba dvou hotelů v prostoru za chrámem přinesla popraskání klenby a stěn památkově chráněného barokního objektu známého architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera z 30. let 18. století. Přitom podle průzkumu veřejného mínění by si lidé v blízkosti Máří Magdaleny přáli mít kolonádu a park, a ne už další hotely.

Lenka Rákosová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme