V Praze dopadli dva údajné teroristy. Podle Rakouska patří k podezřelému z útoků na vlaky v Německu

Cizinecká policie ve středu na Letišti Václava Havla zadržela muže a ženu, kteří jsou v Rakousku podezřelí z terorismu. Podle rakouského ministra vnitra Herberta Kickla tvořili společnou buňku s Iráčanem podezřelým ze dvou teroristických útoků na vysokorychlostní vlaky v Německu. Toho dopadla rakouská policie v pondělí ve Vídni.

Vídeň/Praha (Aktualizováno: 14:12 28. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Praze byli ve středu zadrženi dva údajní teroristé, kteří tvořili společnou buňku s Iráčanem podezřelým z útoků na vlaky v Německu. Ilustrační foto | Foto: Martin Pařízek, Ondřej Vaňura | Zdroj: Český rozhlas

„Právě včera byli v Praze, v Česku, zadrženi další dva údajní teroristé, s nimiž tento Iráčan tvořil společnou buňku,“ prohlásil ve čtvrtek v parlamentu rakouský ministr.

Česká policie informaci vzápětí potvrdila na twitteru s tím, že na dvojici - muže a ženu - byl vydán evropský zatýkací rozkaz a byla zadržena krátce po příletu do Prahy.

„Oba jsou nyní v policejní cele a o jejich vydání rozhodne soud.“ Verdikt má padnout do pátku, prozatím soud dostal návrh na vzetí do předběžné vazby. 

1/2 Můžeme potvrdit, že policisté z cizinecké policie včera na letišti Václava Havla v Praze na základě Evropského zatýkacího rozkazu vydaného Vídeňským zemským úřadem pro ochranu ústavy a boji proti terorismu, zadrželi krátce po příletu do České republiky dva cizince.

12:09 – 28. 03. 2019

8 59

2/2 V současné chvíli byli oba umístěni do policejní cely. Cestou mezinárodní spolupráce kontaktujeme danou zemi, která vydala Evropský zatýkací rozkaz a o jejích vydání dále rozhodne soud.

12:09 – 28. 03. 2019

6 30

Útoky na vlaky

K policejní operaci v Praze došlo pouhé dva dny poté, co byl ve Vídni zadržen 42letý Iráčan. Ten podle německého generálního státního zastupitelství „zjevně sympatizoval s teroristickou organizací Islámský stát“ a vyšetřovatelé mu přičítají vinu za dva teroristické útoky.

Ocelové lano a betonový blok měly vykolejit vlaky v Německu. Policisté teď zadrželi podezřelého

Číst článek

Nejprve měl loni v říjnu společně s několika dalšími lidmi natáhnout ocelové lano mezi sloupy trakčního vedení nad kolejemi u bavorského městečka Allersberg, po nichž jezdí vysokorychlostní vlaky na trase Mnichov-Norimberk. 

Ve druhém případě z loňského prosince odhalili drážní zaměstnanci poškození trakčního vedení u kolejí mezi berlínskými nádražími Karlshorst a Wuhlheide.

Rakouská prokuratura uvedla, že ve vlacích nikdo nepřišel o život jen díky technické chybě.

Iráčan čelí obvinění z pokusu o vraždu s teroristickým motivem, z těžkého poškození věci s teroristickým motivem a z členství v teroristické organizaci. V případě, že bude uznán vinným, mu hrozí až doživotí. Muž se podle prokuratury k činům, které mu jsou kladeny za vinu, přiznal. Odmítá ale, že jeho motiv byl teroristický.

Skvělá práce! Čeští policisté zadrželi na Letišti Václava Havla dva cizince podezřelé z říjnových útoků na rychlovlaky v Německu. Je to důkaz fungující evropské spolupráce, která je v boji proti terorismu mnohem účinnější, než závory a zadrátované hranice.

12:51 – 28. 03. 2019

13 265

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme