Rakousko zatím Česko kvůli Temelínu žalovat nebude, aktivisté chystají další blokády

Rakouští odpůrci Temelína jsou odhodláni zablokovat všech 16 hraničních přechodů s Českem v případě, že rakouská vláda nepodá žalobu na Českou republiku kvůli Jaderné elektrárně Temelín. Aktivisté dali vládě na podání žaloby měsíc. Podle rakouského kancléře Alfreda Gusenbauera ale spolková vláda zatím na Česko žalobu nepodá. Pošle do Prahy diplomatickou nótu, která má upozornit na to, že česká strana nesplnila všechny podmínky vyplývající z Melkských dohod pro uvedení Temelína do komerčního provozu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

JE Temelín

JE Temelín | Foto: ČEZ

Rakouský kabinet se tak rozhodl na základě právní expertízy, která posuzovala možnost mezinárodní žaloby. Rakouský vicekancléř Wilhelm Molterer také ostře kritizoval hraniční blokády odpůrců Temelína, které jsou melkským procesem zakázány.

Podání nóty považují aktivisté za svůj částečný úspěch. Potvrdil to i Ronald Egger z hornorakouského sdružení Atomstop, v protestech ale kvůli nótě rozhodně nepoleví. "Tato diplomatická nóta měla být podána už před dvěma lety, kdy byla ta zpráva zveřejněna, takže v žádném případě v našich protestech nepolevíme," řekl Českému rozhlasu Egger.

Antiatomová sdružení tvrdí, že Česko vzájemné dohody z Melku porušilo a chtějí, aby rakouská vláda Česko zažalovala. Podle organizátorů blokád může pouze podání mezinárodněprávní žaloby a soudně nařízené provedení bezpečnostních opatření snížit bezpečnostní riziko Jaderné elektrárny Temelín.

Mluvčí elektrárny Václav Brom s tvrzením rakouských odpůrců Temelína nesouhlasí, podle něj dohoda z Melku porušována není. "My jako provozovatel elektrárny Temelín jsme splnili všechny úkoly, které na nás v rámci procesu v Melku Státní úřad, který byl garantem za českou stranu, nakladl," tvrdí Brom.

Pokud rakouská vláda žalobu na Česko do čtyř týdnů nepodá, chtějí protitemelínští aktivisté zablokovat všech 16 hraničních přechodů. Blokáda by navíc měla být delší než dosud. Zatím protesty rakouských aktivistů netrvaly déle než dvě hodiny. Při posledních protestních akcích v pátek 11. 5. bylo zablokováno 12 hraničních přechodů, 8 v jižních Čechách a 4 na jižní Moravě.

Česká vláda považuje dohodu z Melku za naplněnou. Premiér Mirek Topolánek zdůraznil, že Praha od vídeňského kabinetu očekává zajištění průjezdu hranic, a vyjádřil přání, aby Rakousko ratifikovalo novou informační dohodu.

"Nabízíme rakouské straně pokračování bezpečnostního dialogu na vyšší úrovni. Česká vláda již dříve ratifikovala informační dohodu, která přináší takový vyšší stupeň spolupráce. A na rozdíl od dohody z Melku je dohodou podle mezinárodního práva. Věříme, že ji brzy ratifikuje i rakouská strana," řekl český premiér.

Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg v pondělí v Bruselu jednal s rakouskou ministryní zahraničí Ursulou Plassnikovou. Vyjádřil nespokojenost s blokádami a varoval ministryni, že pokud blokády neskončí, Česká republika vyvodí důsledky. Minulý týden vyjádřil nesouhlas s blokádami také jihočeský hejtman Jan Zahradník. Dopisem vyzval premiéra Mirka Topolánka, aby blokády jasně odmítl. Stejnou výzvu zaslal hejtman i spolkovému kancléři Alfredu Gusenbauerovi.

Kateřina Koželuhová, Marie Matúšů, Eva Rybková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme