Rakouský model ne, konec antigenních testů ano. Vojtěcha zklamal postoj AntiCovid týmu koalice Spolu

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) již obdržel stanovisko AntiCovid týmu budoucí vládní koalice Spolu. Poradní uskupení například nedoporučilo ministerstvu zavést takzvaný rakouský model, kdy by mohli služby využívat pouze očkovaní nebo lidé po prodělané nemoci. „Říkají hlavně to, co dělat nemáme. Nevidím žádné nové, konkrétní kroky,“ napsal Vojtěch na twitter.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:14 13. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch a Martina Vašáková

Adam Vojtěch a Martina Vašáková | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vyzýváme ministerstvo, aby v tuto chvíli nešlo cestou lockdownu. Doporučujeme ministerstvu, aby nešlo cestou takzvaného rakouského modelu v režimu pouze očkování - nemoc,“ stojí v dokumentu, který má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Expertní tým také resort zdravotnictví vyzval, aby se vyhnul celoplošnému povinnému očkování a více se zaměřil na pozitivní motivaci k očkování. 

Konec antigenních testů

Opoziční odborníci jsou toho názoru, že by se měly zrušit samotesty a platnost antigenních testů by byla pouze v případě, když nebudou dostupné PCR testy. Proto by vláda měla zajistit navýšení kapacit testování. Stávající doba platnosti by se podle nich měla v tuto chvíli zachovat - tedy 72 hodin PCR test a 24 hodin antigenní. 

Takový názor má i současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a potvrdil, že se stejným návrhem půjde v pondělí na zasedání vlády. „Respektujeme jejich pohled a na pondělní vládu proto půjdeme s opatřením, které zavede O-T-N jen s PCR testy,“ napsal na twitter.

V doporučení, co naopak dělat máme, nevidím žádné nové, konkrétní kroky, které bychom aktuálně už nedělali,“ dodal.

Koalice Spolu se ve svém stanovisku také ohradila proti dosud využívaným pojmům. „Důrazně doporučujeme ministerstvu, aby přestalo používat termín ‚bezinfekčnost‘ a nahradilo ho termínem ‚covid bezpečnostní pas‘“.

V dokumentu, který server iROZHLAS.cz získal, se i v dalších dvou bodech zdůrazňuje nutnost očkování. „Žádáme ministerstvo, aby vytvořilo podmínky pro co nejrychlejší proočkování třetí dávkou klientů v domovech seniorů, kterým vyvanula imunita, a to při zachování principu dobrovolnosti,“ stojí v něm s tím, že je potřeba také zvýšit dostupnost očkovacích center. 

Ministerstvo by také mělo podle této výzvy více apelovat na organizátory akcí a širokou veřejnost, aby dodržovali stávající pravidla.

Ještě v pátek odpoledne panovala mezi ministerstvem a týmem odborníků opoziční koalice pozitivní atmosféra. „Nenašli jsme žádnou třecí plochu, patrně díky tomu, že jednali odborníci, kterým jde o zvládnutí epidemie,“ řekl po společném jednání aspirant na ministra Vlastimil Válek (TOP 09).

Vláda Andreje Babiše (ANO) chtěla přijmout nová protikoronavirová opatření - mezi nimi například právě takzvaný rakouský model, kdy by se pro využívání služeb přestaly uznávat jakékoliv testy. Na změnách se ale chtěla shodnout se zřejmě budoucí vládou koalicí Spolu a PirSTAN. 

vtk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme