Rakovina, děti v 'děcáku' nebo klíšťová encefalitida. 7 prvenství, na které Češi nemohou být pyšní

Datový tým Českého rozhlasu nedávno informoval, že čeští učitelé na základních a středních školách mají nejnižší platy z vyspělých zemí. Záporných prvenství má ale Česká republika mnohem víc. Zpravodajský server iROZHLAS.cz připravil seznam sedmi oblastí, ve kterých je Česko podle dostupných dat nejhorší.

Doporučujeme Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

neprvenstvi_170716-174644_rez.jpg

neprvenstvi_170716-174644_rez.jpg | Foto: Filip Jandourek, Jana Káninská | Zdroj: Český rozhlas

1. Dětské domovy

Česká republika je poslední země v Evropě, kde je možné posílat do dětských domovů děti do tří let. Česko kvůli tomu čelí dlouhodobé kritice, protože před podporou vlastních a náhradních rodin dává přednost umístění dětí do ústavní péče. Podle ministryně práce a sociálních věci Michaely Marksové (ČSSD) zde stále funguje „starý sovětský systém“.

Vývoz tuzemského piva je rekordní, štamgasti stále častěji dávají přednost minipivovarům

Číst článek

2. Rakovina slinivky a ledvin

Češi jsou na prvním místě evropských statistik v počtu lidí s rakovinou slinivky a ledvin. Podle vědců z Masarykovy univerzity, kteří zkoumali souvislost mezi stravováním a nejčastějšími nemocemi v jednotlivých zemích, je na vině nadměrné pití piva. Češi také často trpí rakovinou tlustého střeva, konečníku a žlučníku. Za to podle vědců může častá konzumace alkoholu obecně a nezdravá strava.

3. Pití alkoholu

Šestí na světě, třetí v Evropě, druzí v Evropské unii jsou Češi v pití alkoholu. V pití piva si dlouhodobě držíme světové prvenství. Podle vědců z Masarykovy univerzity je konzumace piva „nejvíc destruující faktor v české stravě“. Je daleko horší než konzumace jakékoliv potraviny. Alkohol podle Pavla Grasgrubera, který výzkum na Masarykově univerzitě vedl, „prakticky destruuje vnitřnosti Čechů a zřejmě přispívá také k vysokému výskytu obezity”.

Kontroly na vodě přitvrzují. Je to díky nám, říká vodní záchranář

Číst článek

4. Klíšťová encefalitida

Za další prvenství lidé žijící v Čechách, na Moravě a ve Slezsku zdánlivě nemůžou. Nikdo přece není vinen tím, že se Česko stalo endemickou oblastí (omezenou oblastí, kde se nakažlivé onemocnění udržuje i bez přísunu zvenčí), že za posledních 40 let se vyskytla čtvrtina všech onemocnění v rámci Evropské unie v České republice. Pokud by ale proti klíšťové encefalitidě bylo očkováno víc než 20 procent populace, nemuseli by Češi skončit v Evropské unii na prvním místě.

5. Mobilní internet

O cenách mobilního internetu se hodně mluvilo na začátku tohoto roku. Společně s Řeckem, Maltou, Bulharskem a Maďarskem máme totiž nejdražší mobilní služby v EU. Špatná komunikace na toto téma stála dokonce místo tehdejšího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD). Proto není příliš velkým překvapením, že Češi skončili v rámci Evropské unie na posledním místě v počtu uživatelů, kteří používají ve svém mobilu internet. Podle některých serverů je na vině také špatné pokrytí, kdy na mnoha místech v republice funguje internet jen v pomalejším stupni přenosu dat EDGE.

Mobilní telefon (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

6. Platy učitelů

Čeští učitelé na základních a středních školách mají nejnižší platy z vyspělých zemí. Čeští učitelé na základních a středních školách měli loni podle informací Datového týmu Českého rozhlasu průměrný hrubý plat 29 882 korun. Kdyby se stejným vzděláním zakotvili jinde ve veřejné sféře, brali by o dvacet procent víc. Více si můžete přečíst ZDE.

7. Kouření marihuany

V kouření marihuany mezi dospělými nedosahuje Česká republika ani průměru Evropské unie. V čem se ale společně s Francií držíme na špici, je kouření marihuany mezi mladistvými. Zkušenost s touto drogou má podle Monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost každý pátý obyvatel České republiky mezi 15 a 34 lety. To je téměř dvojnásobek průměru EU. Zájem o marihuanu přitom neustále stoupá.

Další špatná česká umístění

Druhé nejhorší je Česko v rámci EU v rovnosti odměňování žen a mužů. Češi mají také problémy s váhou, každý šestý je obézní. Hůře na tom jsou jen Britové, Estonci, Maďaři, Litevci a Malťané. Používáme také příliš soli, hůř v Evropě dopadly jen Makedonie a Maďarsko. Přitom přílišné používání soli způsobuje vážná onemocnění srdce a cév. Špatné je v Česku i smogová situace. Společně s Bulharskem, Polskem a Slovenskem patří k nejhorším v Evropě. Češi jsou také málo štědří. V žebříčku, který zohledňuje, kolik peněz dávají lidé na charitu, kolik času tráví dobrovolnictvím a jako moc pomáhají cizím lidem v nouzi, se Česká republika umístila až na 121. místě 140 zemí světa.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme