Pojišťovna jí odmítla zaplatit léčbu rakoviny. Díky reportáži žena získá peníze od Nadace Agrofert

Jen pár dní trvalo, než těžce nemocná Štěpánka Pavlíčková získala peníze na léčbu, kterou ji pojišťovna VZP odmítla zaplatit. Dárci se ozvali na základě reportáže Radiožurnálu. Peníze ji tento týden přislíbila zaplatit Nadace Agrofert. „Rozhodlo se o tom ve středu. Domluvili jsme se, že léčbu proplatíme na základě darovací smlouvy,“ řekla šéfka nadace Zuzana Tornikidis.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štěpánka Pavlíčková dostala peníze na léčbu, kterou jí nezaplatila pojišťovna. | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

Štěpánka Pavlíčková se léčila s rakovinou prsu, která následně metastazovala do mozku. Má za sebou dvě operace, před nimiž jí lékaři řekli, že není jisté, že bude opět chodit a mluvit. Od jara ale bojovala s pojišťovnou, aby jí zaplatila léčbu, kterou ji doporučil Masarykův onkologický ústav v Brně.

„Je to nejlepší možnost, aby se prodloužilo přežití a léčba měla co nejlepší efekt, což ukazuje i klinická studie,“ řekla Radiožurnálu lékařka a uznávaná specialistka na nádory prsu Katarína Petráková z Masarykova onkologického ústavu.

Štěpánka Pavlíčková po operaci | Zdroj: Archiv Štěpánky Pavlíčkové

„Je to super, moc děkuju. Jsem ráda, že člověk nemusí spoléhat na VZP, ale že tady tolik lidí, kteří jsou ochotní pomoct. Na pomoc pojišťovny jsem čekala několik měsíců,“ říká Pavlíčková. Vyléčit nemoc už nejde, léčba ji má prodloužit život. A proč pojišťovna její léčbu zamítla? Lékařka Petráková o ni pojišťovnu požádala přes paragraf 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Ten stanovuje, že pojišťovna musí výjimečně uhradit pacientovi mimořádnou léčbu, pokud se jedná o jedinou možnou cestu. Jenže VZP usoudila, že v případě Pavlíčkové tomu tak není. „Nejedná se o jedinou možnou léčbu ani o výjimečnou situaci,“ píše se v odůvodnění, které pojišťovna pacientce poslala s tím, že navrhují jiný způsob léčby. Jenže podle lékařky Petrákové navrhovaná léčba nebyla pro Pavlíčkovou vhodná. Proto se rozhodla, že ji nenasadí.

Zásah řečového centra

Oficiálně pojišťovna odmítla odpovědět. Nejdříve mluvčí VZP Jana Sixtová Radiožurnálu napsala, že je nutné si o informace zažádat podle zákona 106 o svobodném přístupu k informacím. Po více než dvou týdnech pak právník pojišťovny napsal, že žádosti nelze vyhovět s ohledem na to, že jde o informace ze správního řízení.

Rakovina prsu jí metastazovala do mozku. VZP teď odmítá proplatit léčbu, která by ženě prodloužila život

Číst článek

Štěpánce Pavlíčkové lékaři objevili rakovinu prsu v roce 2016, nádor byl neměřitelných rozměrů. S léčbou začali lékaři okamžitě. Zvolili takzvanou biologickou léčbu, na kterou docházela každé tři týdny, a to až do začátku roku 2019.

Tehdy ale přišla další rána. Když už se v lednu zdálo, že je z nejhoršího venku, udělalo se jí špatně. Bolela ji k tomu nesnesitelně hlava. Nádor se totiž rozšířil i do mozku.  

 „Řekli mi, že nahoře je centrum řeči, že bych taky mohla přestat mluvit, že bych se taky musela učit celou abecedu od začátku, takže když jsem se probudila, začala jsem si hned zpívat, no a to jsem věděla, že je dobrý,“ říká dnes už s humorem Pavlíčková. S léčbou, kterou ji po reportáži Radiožurnálu zaplatili donoři, začne okamžitě.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme