ANO požaduje odvolání Rakušana, hrozí hlasováním o nedůvěře. ‚Mám čisté svědomí,‘ říká ministr

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) bude nadále držet ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) ve vládě, poslanci opozičního hnutí ANO do konce příštího týdne sesbírají podpisy a vyvolají hlasování o nedůvěře kabinetu. Na úterní tiskové konferenci to oznámila předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová. „Hnutí ANO čekalo na nějakou záminku pro vyvolání hlasování o nedůvěře,“ řekl ministr Radiožurnálu. Jeho odchod z vlády podle něj na pořadu dne není.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vít Rakušan

Rakušan Radiožurnálu řekl, že jeho odchod z vlády na pořadu dne není (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak se k výzvě stavíte?
Já si myslím, že hnutí ANO čekalo na nějakou záminku pro vyvolání hlasování o nedůvěře. Kvůli výrokům, které od členů hnutí zazněly, se dostáváme až na hranu trestněprávní odpovědnosti. Například výrok o tom, že jsem volal řediteli České televize, abych ovlivnil vysílání nějakého pořadu, je čistokrevná lež.

Hnutí ANO podalo návrh k Ústavnímu soudu. Požaduje zrušení části zákona, takzvaného lex Babiš 2

Číst článek

To, že Andrej Babiš označuje hnutí STAN za mafii a organizovaný zločin, je také lež. Tady se potkáváme ve střetu argumentů, ale nemůže o někom říkat, že někomu telefonuje, když tomu tak není.

Moje reakce na Andreje Babiše, až se dostanu po několika hodinách ke slovu, bude jednoduchá. Nezáleží, jaký máte telefon, jaké auto, jaké kouříte cigarety nebo jak chodíte oblékaný. Záleží na tom, co v tom autě děláte, s kým se po telefonu bavíte a jak vystupujete ve veřejném prostoru.

Já na rozdíl od Andreje Babiše mám za třináct let v politice naprosto čisté svědomí. Pokud hovoří o Kolínu, já jsem tam vymetl mafiánské struktury z radnice.

Mluvíte o tom, že jsme na hranici trestněprávní odpovědnosti. Budete se v tomto směru nějak angažovat?
Zvážím to. Nejsem právník a budu to každopádně hodnotit se svými právníky. Výrok o tom, že jsem v roce 2019 jako opoziční poslanec ovlivňoval Českou televizi a volal jejímu řediteli, je absolutní lež.

Takže váš odchod není na pořadu dne?
Ne, skutečně k tomu nevidím důvod. Obávali jsme se úniku informací. Z naší kanceláře unikaly informace intenzivně po hovorech mezi čtyřma očima. Měli jsme zajištěnou bezpečnou komunikaci. Celou věc nahlížíme v kontextu pozdějších událostí, ale bavíme se o podzimu 2021. (Ministr Rakušan pro server iDNES.cz vysvětloval, že šifrovaný telefon měl kvůli obavám z odposlechů od Agrofertu mezi parlamentními volbami a vznikem vlády – pozn. red.)

Vojtěch Tomášek, Daniela Tollingerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme