Rakušan vyzval k vytvoření opozičního bloku. ‚Demokraté by se před volbami měli spojit,‘ řekl

Před schůzí k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě vyzval předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan k vytvoření předvolebního bloku demokratických politických stran. Po volbách by podle něj nadále existovaly samostatné strany a poslanecké kluby. Rakušan to řekl na středeční tiskové konferenci.

Praha (Aktualizováno: 11:08 26. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslancí hnutí STAN Jan Farský, Věra Kovářová a Vít Rakušan

Před schůzí k návrhu na vyslovení nedůvěry vládě vyzval předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Vít Rakušan k vytvoření předvolebního bloku demokratických politických stran (ilustrační snímek) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Kdyby se podařilo vytvořit blok alespoň čtyř z pěti stran, které středeční schůzi svolaly, mělo by to smysl, míní. STAN před hlasováním vyjádřil podobné výhrady k menšinové vládě ANO a ČSSD jako Piráti či KDU-ČSL.

Pokud se nepovede svrhnout vládu, musí být podle Rakušana premiér Andrej Babiš (ANO) poražen ve volbách.

Vláda ustála hlasování o nedůvěře. Předcházela mu více než sedmnáctihodinová debata

Číst článek

„Vyzýváme ostatní strany a politické síly, které mají stejný názor, abychom vážně přemýšlely o tom, že při zachování autenticity jednotlivých politických subjektů vytvoříme předvolební blok, který bude schopen nabídnout občanům jasnou alternativu,“ řekl Rakušan.

„Demokraté by se před volbami měli spojit při tom, že po volbách budou nadále existovat samostatné politické strany a kluby. Nicméně je třeba ukázat, že možnost porazit Andreje Babiše v parlamentních volbách existuje,“ doplnil šéf STAN.

Pět stran

O předvolební spolupráci by podle něj mělo jednat pět stran, které vyvolaly schůzi k návrhu na vyslovení nedůvěry kabinetu, tedy ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Připomněl, že tyto strany dohromady získaly ve volbách v roce 2017 víc hlasů než ANO a ČSSD.

Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že před minulými parlamentními volbami jeho strana vyzvala k podobnému kroku. Kdyby se tak stalo, volby by dopadly jinak, a Babiš by nebyl premiérem, míní.

Náš plán je porazit Babiše ve svobodných demokratických volbách. Proto vyzýváme ostatní strany, které mají stejný názor jako my, abychom vážně přemýšleli o tom, že při zachování autenticity jednotlivých subjektů, vytvoříme předvolební blok,který nabídne občanům jasnou alternativu

11:19 – 26. 06. 2019

28 308

„Bohužel některé subjekty daly přednost tomu jít budovat vlastní značku. Nicméně chybami se lidé učí, a pokud k tomu bude vůle, my jsme samozřejmě první, kdo je ochoten se o tomto konceptu bavit,“ řekl Kalousek. Naopak hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) se nehodlá na bloku podílet, řekl jeho předseda Tomio Okamura.

Výhrady opozice se týkají zejména toho, že vláda namísto problémů občanů řeší Babišovy kauzy, například jeho možný střet zájmů. Podobné problémy se podle Rakušana v historii ČR ještě neobjevily.

Konec vlády si přeje necelá polovina Čechů. Pokud by padla, chtějí dvě třetiny lidí předčasné volby

Číst článek

„Vláda není vládou odborníků, ale ukázalo se, že v mnoha ohledech je dokonce vládou nemehel,“ řekl také. Kabinet podle něj nekomunikuje s opozicí, ale ani s demonstranty.

Exekuce i dálnice

Piráti ve středu budou hlasovat pro vyslovení nedůvěry ze dvou důvodů: prvním je trestně stíhaný premiér ve střetu zájmů, druhým práce vlády, která neplní svůj program, uvedl před schůzí jejich předseda Ivan Bartoš. Pokud podle něj země vzkvétá, tak to není výsledkem práce kabinetu, ale souhrou mnoha činitelů včetně toho, že Češi pracují „od nevidím do nevidím".

Podle Bartoše milion lidí v Česku zůstává v exekucích, chybějí dálnice, pomalu se rozjíždí digitalizace či modernizace vzdělávacího systému. K problémům, kterými by se podle něj měl kabinet zabývat, přidal udržitelnost důchodového systému, nedostupnost bydlení či vyrovnaný rozpočet.

„KDU-ČSL jednoznačně a dlouhodobě říká, že tato vláda má ve svém genetickém fondu zakódován už sám o sobě fakt, že nemůže být úspěšná,“ řekl předseda lidovců Marek Výborný. Strana podle něj respektuje výsledek voleb, ale chce, aby si koalice uvědomila, že Babiš je „koulí u nohy“ kabinetu.

Opozice se ve středu ve Sněmovně pokusí zhruba po půl roce podruhé svrhnout vládu. Schůzi poslanci vyvolali v reakci na předběžné auditní zprávy Evropské komise poukazující na Babišův střet zájmů. Kabinet tolerovaný KSČM hlasování s největší pravděpodobností přečká. Opozice nedá dohromady potřebných nejméně 101 hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme