Státní zástupce obžaloval za smrt dívek při rallye v Lopeníku pět lidí. Je mezi nimi i traťový komisař

Státní zástupce obžaloval pět lidí kvůli smrti čtyř dívek při rallye v Lopeníku na Uherskohradišťsku v roce 2012. Uvedla to v pátek Česká televize. Uherskohradišťský státní zástupce Tomáš Pindur informaci potvrdil. Dívky zabil závodní vůz. Obžalobě dosud čelil pouze traťový komisař Petr Plášek, soudy se případem zabývaly několikrát, pravomocný rozsudek ale zatím nevynesly.

Zlín (Aktualizováno: 12:05 7. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tragická nehoda při RallyShow Uherský Brod u obce Lopeník na Slovácku (archivní foto) | Zdroj: ČTK

„V pátek jsem podal obžalobu ke zdejšímu soudu. Ve věci je stíháno celkem pět osob, jedná se o jednoho traťového komisaře a čtyři osoby podílející se na organizaci rallye, zejména zajištění bezpečnosti rallye.

Nehoda při rallye v Lopeníku: policie navrhla obžalovat traťového komisaře, šéfa závodu a tři další

Číst článek

Obžaloba byla podána pro přečin usmrcení z nedbalosti a přečin těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Všechny osoby se pohybují v trestní sazbě jeden rok až šest let,“ uvedl Pindur.

V médiích se již dříve objevila informace, že k obviněným zřejmě patří i šéf závodu Petr Bujáček a tři lidé z automobilové federace, jež policie stíhala od loňska.

Regionální vydání Mf Dnes pro Zlínský kraj letos v lednu uvedlo, že podle Pindura mají obvinění lidé trestní zodpovědnost týkající se organizace závodu, zabezpečení nebo kontrol před závodem.

Bujáček tehdy deníku řekl, že ho stíhání zarazilo. Od začátku vyšetřování tvrdí, že splnil všechny bezpečnostní podmínky a udělal vše potřebné, i co se týče proškolení komisařů. Podobně se k lopenické události staví zástupci autoklubu.

Tragédie při Rallye v Lopeníku

Nehoda se stala 10. listopadu 2012 v obci Lopeník na Uherskohradišťsku. Vůz Mitsubishi Lancer vyjel v rychlosti kolem 150 kilometrů za hodinu z trati a zabil dívky ve věku sedm, 18, 18 a 20 let. Pořadatel podle původních zjištění policie nepochybil.

Obviněn nebyl ani řidič, advokát Michael Bartončík, který jel závod na uzavřené trati, byť podle policie se na nehodě kromě větru podepsala i jezdecká chyba. Vůz byl podle majitele, jenž ho řidiči pronajal, v pořádku.

Okresní soud v Uherském Hradišti předloni dospěl k závěru, že Plášek pochybil, když dívky z nebezpečného místa nevykázal. Dostal osmnáctiměsíční podmíněný trest.

Brněnský krajský soud ale rozsudek zrušil a věc vrátil státnímu zástupci. Odvolací soud poukázal na údajná pochybení pořadatelů, kteří nezajistili bezpečnost diváků.

Tragickou nehodu při rallye v Lopeníku musí znovu vyšetřit policie, státní zástupce stáhl obžalobu

Číst článek

Pláškovo pochybení označil krajský soud za marginální. Pořadatelé se podle tohoto soudu nepostarali o to, aby lidé v Lopeníku o závodech věděli a znali riziková místa. Školení traťových komisařů odvolací soud označil za zcela nedostatečné.

Nejvyšší soud (NS), na který se obrátil se stížností bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), označil verdikt krajského soudu za chybný.

Podle NS krajský soud vrácením věci do přípravného řízení s výzvou ke zvážení případného stíhání dalších lidí porušil zákon ve prospěch Pláška. Výrok NS měl ale jen akademický význam, rozhodnutí krajského soudu zůstalo platné.

Plášek byl znovu obžalován v květnu 2017. Kauzu měl opět řešit uherskohradišťský okresní soud. Žalobce však loni na podzim obžalobu od soudu stáhl a policii nařídil, ať okolnosti nehody znovu prošetří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme