Ralsko chce městskou zeleň zalévat dešťovou vodou. Nechá postavit dvě nádrže

Ralsko na Českolipsku bojuje s nedostatkem vody, plánuje proto zalévat městskou zeleň zachycenou dešťovou vodou. Radnice také připravuje stavbu dvou akumulačních bazénů. Jedna nádrž bude u sídliště na Ploužnici, druhá na sídlišti v Kuřívodech. Město za zalévání zeleně ročně utratí desítky tisíc korun.

Ralsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zalévání, zahrada, sucho (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

„Obecně máme problém s povrchovou vodou. Obyvatelé jsou tady zásobeni z hlubinných vrtů, ale v přírodě jako takové moc vody není," přibližuje nezávislý starosta Ralska Miloš Tita.

„Nejsou tu přirozené podmínky pro vznik přirozené vodní plochy. S ohledem na charakter písečné půdy, tak voda se odsud velmi rychle ztrácí," dodává starosta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ralsko chce městskou zeleň zalévat dešťovou vodou. Nechá postavit dvě nádrže. Podrobnosti zjišťoval Tomáš Mařas

Klíčovým bude nově poslední panelák na sídlišti v Ralsku Kuřívodech. „Dešťová voda odtéká v současnosti kanalizací. Na zkoušku by se měla ze střechy paneláku jímat do nádrže," vysvětluje Tita.

Červené kolíky už na místě označují, kde se bude nádrž nacházet. „Bude to nádrž na zhruba asi 240 kubíků," upřesňuje starosta.

Nádrž s dešťovou vodou pak bude sloužit jednak hasičům, a jednak k údržbě městské zeleně. „Z vodovodního řadu dnes musíme čerpat velké množství vody. Předpokládáme, že i tímto krokem ušetříme městu do 50 tisíc korun," podotýká Tita.

Do budoucna by se mohla voda zachycovat i z dalších střech. „Samozřejmě je to možné, tohle je taková zkušební vlaštovka. V tuto chvíli máme tedy naplánovaný jeden bazén v Kuřívodech a druhý by měl být u panelových domů na sídlišti Ploučnici," upřesňuje starosta Ralska.

Město má do měsíce získat stavební povolení, do léta pak chce mít obě nádrže hotové.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme