Do Česka dorazil indický prezident Rám Náth Kóvind. Jednat bude o obchodu, sejde se i se Zemanem

Na státní návštěvu ve čtvrtek do Česka přiletěl indický prezident Rám Náth Kóvind. V pátek se má setkat s českým prezidentem Milošem Zemanem. Projednají mimo jiné další možnosti vzájemného obchodu mezi zeměmi - v posledních letech totiž český export do Indie výrazně roste.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický prezident Rám Náth Kóvind. | Foto: Stoyan Nenov | Zdroj: Reuters

Indie patří k nejvýznamnějším obchodním partnerům Česka v Asii. Už za první republiky vstoupila na tamní trh třeba firma Baťa, které se podařilo v Indii vybudovat nejen továrnu, ale rovnou celé město.

Na tamní trh pronikla taky třeba kopřivnická automobilka Tatra, která dodává například nákladní vozy pro indickou armádu.

Homosexuálům už v Indii nebude za pohlavní styk hrozit vězení, soud zrušil 157 let starý zákon

Číst článek

České továrny v Indii

Pro české firmy je Indie atraktivní například v pracovní síle, které je na tamním trhu dostatek. Třeba česká společnost LIKO-S před šesti lety začala do Indie dodávat svoje zboží. To jí ale nestačilo, a proto tam před rokem investovala do výstavby továrny.

V současnosti v Indii vyrábí například montované příčky, řekl Radiožurnálu předseda představenstva podniku Libor Musil.

„V Indii je proti České republice velká výhoda v tom, že je tam jednak dostupná pracovní síla, pokud potřebujete nabrat dělníky i na speciální profese a tak dále, další věc je, že i výrobní náklady jsou v Indii příhodné, České republice rostou dneska mzdy.“

Do budoucna ale firma nechce zůstat jen u indického trhu. Se zbožím chce expandovat dál do Asie.

Automobilky a strojírenství

Loni české firmy vyvezly do Indie zboží a služby za 15,5 miliardy korun. Jde hlavně o výrobky z automobilového průmyslu a strojírenství. Podíl Indie na celkovém českém exportu ale nedosahuje ani půl procenta.

Při příležitosti návštěvy indického prezidenta v Praze bude představen projekt průmyslového centra v Indii. Asociace malých a středních podniků se chystá za pomoci indického developera vybudovat moderní průmyslové centrum pro české podniky. A to přímo v indickém Bengalúru

„Bude tam zejména výrobní zázemí, bude tam velké skladové zázemí, pochopitelně skladové zázemí, bude tam možnost konzultovat právní a marketingové služby a tak dál. Bude to pro toho, kdo bude připraven si v Indii vytvořit částečně výrobní zázemí nebo montážní zázemí,“ dodává předseda Asociace Karel Havlíček.

Za státní podpory se chystá i speciální balíček, který by podpořil české investory v Indii - ať už jde o výhodnější nabídky financování nebo třeba pojištění.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme