Rampula a Grygárek rezignovali na místa státních zástupců

Bývalý šéf pražského vrchního státního zastupitelství Vlastimil Rampula a jeho náměstek Libor Grygárek v pátek rezignovali na funkce státních zástupců. Uvedl to server Respekt.cz a potvrdilo to ministerstvo spravedlnosti. Pražský městský soud ten samý den potvrdil důvody rozhodnutí exministra Jiřího Pospíšila o odvolání Rampuly z čela zastupitelství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchní pražský státní zástupce Vlastimil Rampula | Foto: Alžběta Švarcová

„29. června byla k rukám ministra spravedlnosti doručena rezignace doktora Vlastimila Rampuly a doktora Libora Grygárka na funkce státních zástupců, které v souladu se zákonem zaniknou ke dni 31. srpna 2012. Libor Grygárek současně rezignoval i na funkci náměstka vrchního státního zástupce v Praze,“ potvrdila Radiožurnálu mluvčí ministerstva Tereza Palečková.

Ministerstvo spravedlnosti zatím důvody rezignací nezná. Rampula a Grygárek rezignoval poté, co Městský soud v Praze v pátek potvrdil rozhodnutí exministra Jiřího Pospíšila o Rampulově odvolání z funkce vrchního státního zástupce.

Libor Grygárek jako náměstek vedení úřadu po Rampulovi převzal. Kritizuje údajné praktiky skupiny státních zástupců, kteří ho prý očerňovali a vyhrožovali mu, a proto opouští funkci žalobce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ujistil, že bezvládí na pražském vrchním státním zastupitelství nehrozí

„Došlo dokonce k tomu, že státní zástupce z mého úřadu odmítl pokyn Nejvyššího státního zastupitelství jako pokyn nezákonný. Já za této situace a s těmito lidmi nechci a nebudu dále spolupracovat,“ tvrdí Libor Grygárek.

„Chci ukázat, že zásadně nesouhlasím s tím, že určitá skupina státních zástupců se tady dílem skrytě a dílem za pomoci demagogických argumentů snaží obnovit principy fungování a organizace bývalé Generální prokuratury. Já bych ještě chápal snahu ovládnout celou soustavu státního zastupitelství v oblasti personální, nemohu se ale smířit s metodami a způsoby, jakými toho chtěli dosáhnout,“ vysvětluje Grygárek.

Na pozici náměstka prý Grygárek rezignoval i proto, aby novému pražskému vrchnímu státnímu zástupci umožnil vybrat si své budoucí spolupracovníky.

Libor Grygárek | Foto: ČTK

Nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana rezignace žalobců Vlastimila Rampuly a Libora Grygárka překvapila. O jejich kroku se dověděl z médií a vznesená obvinění razantně odmítl.

"Slyším to skutečně poprvé, z toho důvodu se domnívám, že toto jsou spíše zástupné důvody, které mohu spíše označit za lživý plivanec na soustavu státního zastupitelství, poněvadž se to nezakládá na pravdě," řekl Zeman. Dodal také, že bezvládí na pražském státním zastupitelství podle něj nehrozí.

Nového zástupce vybere ministr spravedlnosti

O novém pražském vrchním státním zástupci bude rozhodovat nový ministr spravedlnosti, jímž se má zítra stát místopředseda ODS Pavel Blažek. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman sice do čela státního zastupitelství navrhl ústeckou žalobkyni Lenku Bradáčovou, Jiří Pospíšil ji však před svým odvoláním už nestihl jmenovat.

Návrh na odvolání Rampuly podal loni v březnu nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil Rampulu odvolal v říjnu, mimo jiné i kvůli závažným chybám v několika kontroverzních kauzách. Například kvůli průtahům při vyřizování žádosti švýcarské justice o pomoc v kauze Mostecké uhelné společnosti, kde Rampula čelil spolu s dalšími třemi státními zástupci kárné žalobě.

Rampula se však proti odvolání bránil a podal správní žalobu, které pražský městský soud v únoru vyhověl a vrátil ho do funkce. Nejvyšší správní soud dal v polovině června naopak za pravdu Pospíšilovi a městský soud v pátek názor změnil a odvolání Rampuly potvrdil.

ČRo 1 - Radiožurnál, Nikola Bojčev, Mirko Kašpar, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme