Randák považuje obvinění z úniku informací za vykonstruované
Kandidát na prezidenta Karel Randák čelí obvinění kvůli zveřejnění informací o odměnách šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase Jany Nagyové. Randák obvinění odmítá. Souvisí prý s jeho kandidaturou a s mediálním prostorem, který je mu v té souvislosti dáván.
Bývalý šéf rozvědky a současný kandidát na prezidenta podá proti postupu vyšetřovatelů stížnost, ve které argumentuje tím, že se nedopustil žádné protiprávní záležitosti.
„Podle našeho názoru má každý má právo na informace ohledně osoby, která je zaměstnancem státní správy, a to podle zákona o svobodném přístupu informací,“ říká Randák.
Připomíná také vyjádření Nejvyšší správní soud z května 2011, podle kterého platí svobodný přístup k takovým informacím.
O Obvinění hovoří kandídát na prezidenta Karel Randák a poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí Oldřich Kužílek
Randákovi se v obvinění vytýká spolupachatelství, které spočívá ve zveřejnění údajů o zaměstnavateli, platu, příplatcích, náhradách či výši odměn osoby, která je zaměstnancem úřadu vlády.
Bývalému šéfovi rozvědky se rovněž nelíbí načasování celé akce. „Pokud policie tři čtvrtě roku zpracovávala takovýto jednoduchý případ a trestní oznámení mi bylo předáno minulý týden, tedy v době vrcholícího sběru podpisů v prezidentské kampani, tak z toho účelovost poměrně jasně vyplývá,“ vysvětluje Randák.
Průzkumy ale Randákovi nepřiřazují přílišnou naději na úspěch, další soupeře může jen těžko ohrozit. „Nejde o to, že bych přímo ohrožoval někoho ze soupeřů, spíše se cítí ohroženi lidé na úřadu vlády. Ne kvůli tomu, že já kandiduji na prezidenta, ale kvůli tomu, že v souvislosti s kandidaturou je mi dáván prostor v médiích, “ říká.
Dodává také, že média díky němu věnují pozornost i Nadačnímu fondu, kterému to přineslo popularitu. „Ne všem lidem v České republice je taková pozornost milá,“ říká. Bývalý šéf vojenské rozvědky Karel Randák se dříve angažoval v Nadačním fondu proti korupci finančníka Karla Janečka.
Randákovi hrozí až pět let vězení
O tom, že Randákovy argumentace proti obvinění jsou správné, nepochybuje například Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí.
"Uvědomme si, že trestný čin neoprávněné nakládání s osobnímu údaji má dvě podmínky. Zveřejnění či případně pracování s údaji by muselo být neoprávněné. A vzhledem k tomu, že jde o informace, kterou má každý občan právo získat, tak ta neoprávněnost není hmatatelná, “ říká.
Druhou podmínkou je, že Randák by musel způsobit újmu na právech osoby, o kterou jde. A pakliže ty údaje by měly být veřejné a měly by se dostat ke každému, kdo o to požádá, tak nějaká újma není podle Kužílka myslitelná.
„Jestliže jsem v takové roli, tak nemůžu považovat újmu, když se někdo dozví o mém platu či odměně,“ říká.
Randákovi však nyní hrozí podle státní zástupkyně pro Prahu pět let vězení. Podle Kužílka však celá záležitost není udržitelná.