Ransdorf prý chtěl v bance informace k dědictví. Kauza může být provokace, tvrdí

Český europoslanec za KSČM Miloslav Ransdorf tvrdí, že nechtěl ve švýcarské bance vybírat peníze, ale chtěl pouze informace k dědictví po občance Švýcarské konfederace, která zemřela v roce 2005. Dědicem má být český občan. Ransdorf to uvedl to v rozhovoru pro Parlamentní listy. Míní, že kauza mohla být připravená provokace a může souviset s jeho odporem k politice špiček Evropské unie ve věci imigrace, Sýrie a Ukrajiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM)

Europoslanec Miloslav Ransdorf (KSČM) | Zdroj: ČTK

Podle Ransdorfa nebylo účelem návštěvy cokoliv z banky získat.

„Šlo pouze o zjištění, zda je bance něco známo o nějaké situaci, zda dostala dopis postiženého a zda na něj odpověděla, a pokud neodpověděla, tak proč,“ řekl v rozhovoru pro Parlamentní listy.

V žádném případě podle něj nemělo jít o jakékoliv dědictví po příslušníkovi SS, jak některá média uváděla, či o majetek Židů, kteří si jej v bance za války uschovali. Dědicem má být český občan, který se na Ransdorfa obrátil prostřednictvím své známé a svého manažera.

„Ta mi potvrdila, že jej osobně zná a že dědic má zdravotní komplikace. Zejména jsem pak v této věci komunikoval s panem P. G. Dědice osobně vůbec neznám. Bylo mi řečeno, že pan P. G. je jeho obvyklý zmocněnec,“ uvedl.

Předpokládal, že v bance zjistí potřebné informace. „Věc se však vyvinula zcela jinak, než jsem očekával. Vzniká tak řada zvláštních podezření. Skoro to budí dojem připravené provokace a toho, že mne někdo dlouhodobě odposlouchával,“ míní europoslanec.

Švýcarské úřady už Ransdorfa obvinily. KSČM ho žádá o vysvětlení

Číst článek

Švýcarská policie zadržela Ransdorfa spolu se třemi Slováky ve čtvrtek v curyšské bance a vyslýchala je kvůli podezření z finančního podvodu.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že švýcarská policie zadržela čtveřici kvůli podezření, že se v curyšské bance pokusili o převod vysoké částky peněz na základě dokumentů, které neodpovídaly skutečnosti. Slovenská média uvedla, že transakce se týkala částky 350 milionů eur (9,45 miliardy korun).

Podle zpravodajského webu Aktuality.sk byl už Ransdorf a tři Slováci obviněni z majetkové trestné činnosti. Ransdorf ale v rozhovoru pro Parlamentní listy o obvinění nemluví. Věří tomu, že se ničeho nedopustil a že v případě potřeby uhájí nevinu před jakýmkoli soudem.

„Kauza je medializovaná a poškozuje nejen mne, ale i Evropský parlament, Českou republiku a i politickou stranu, za kterou jsem byl zvolen. Nelze tolerovat, aby se šířily informace, které neodpovídají pravdě,“ řekl politik.

Proto se prý obrátí na slovenského ministra vnitra se žádostí o sdělení, z čeho čerpal údaje, které o celé kauze uváděl na internetu. S žádostí o pomoc se hodlá také obrátit na švýcarského velvyslance. Chce, aby prostřednictvím švýcarských orgánů byly na internetu zveřejněny audiovizuální záznamy jednání v bance. „Nepochybuji o tom, že takovéto záznamy existují,“ dodal.

Ransdorfa zároveň mrzí to, že mu představitelé KSČM nevyjádřili podporu. „Místo toho začínají zdůrazňovat, že jsem europoslancem de facto proti jejich vůli, že mám vyvodit odpovědnost z celé kauzy,“ poznamenal. Okolnosti zadržení ve švýcarské bance má svým spolustraníkům vysvětlovat v úterý ráno.

Kauzy Miloslava Ransdorfa | Foto: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme