Rasmussen v Praze jedná o válce v Afghánistánu

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes jedná v Praze. Zajímá ho zejména, jak Česko přispěje ke strategii spojenců v Afghánistánu. S českými politiky diskutuje ale také o jejich názorech na budoucnost NATO a strategické koncepci Aliance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání Anderse Fogh Rasmussena (vlevo) s ministrem zahraničí Janem Kohoutem. | Foto: Tomáš Adamec

Součástí nové strategie NATO v Afghánistánu je vyslání dalších jednotek. Udělaly to hlavně Spojené státy, ale i některé evropské země. Česká vláda chce do Afghánistánu poslat dalších 55 mužů a 2 radary. Podle premiéra Jana Fischera to, zda dostojíme svým aliančním závazkům, bude záležet především na parlamentu. Proti navýšení naší účasti je přitom levice.

Veřejné mínění po celé Evropě je stále víc proti válce. Většina politiků ale zdůrazňuje, že vítězství v Afghánistánu je zásadně důležité pro boj s mezinárodním terorismem.

"Jako politik chápu, že jednání s politky je často nepředvídatelné. Ale přijel jsem s jasnou zprávou, kterou musí pochopit každý. Naším cílem v Afghánistánu je ukončit misi co nejdříve. Ale napřed musí Afghánci převzít zodpovědnost za svou zemi. A toho dosáhneme jen tehdy, když navýšíme počet učitelů a trenérů. Předpokládám, že čeští politici se mnou budou souhlasit v tom, že pokud teď do mise investujeme, tak dlouhodobě ušetříme. A je také důležité, aby se všichni spojenci podíleli dostatečnou měrou," řekl Rasmussen v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rasmussen lobuje u českých politiků za vyslání dalších jednotek do Afghánistánu.

Hlavním cílem války už údajně není snaha za každou cenu zabít co nejvíc členů fundamentalistického hnutí Taliban. Její podstatou je zajištění bezpečnosti obyvatel.

Při jednání s českými politiky generální tajemník NATO ,velmi významně' oceňoval dosavadní zapojení České republiky do afghánské mise. Rádiu Česko to řekl ředitel bezpečnostního odboru ministerstva zahraničí Ivan Počuch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelem bezpečnostního odboru ministerstva zahraničí Ivanem Počuchem na Rádiu Česko

"Zároveň velmi zdůrazňoval ten nejpalčivější problém mise ISAF, který před NATO stojí, a to je uplatňování té nové strategie, ke které Aliance potřebuje dostatek výcvikových kapacit a instruktorů pro výcvik afghánské armády a policie."

"Anders Rasmussen informoval naše politiky o představách Aliance, jak by dále Česká republika mohla vypomoci a čím by mohla přispět do té alianční výcvikové mise," uvedl Ivan Počuch.

Marika Táborská, Ondřej Houska, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme