‚Dokázal ustát obrovský tlak.‘ Maďar hodnotí Vojtěcha jako jednoho z nejlepších ministrů zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí rezignoval na svou funkci. Podle epidemiologa Rastislava Maďara, který byl až do začátku září členem jeho pracovní skupiny, byl jedním „z nejlepších a nejdéle sloužících porevolučních ministrů.“ „Vždy dal na radu odborníků, jen měl někdy problém prosadit to na vládě,“ odpověděl na dotaz serveru iROZHLAS.cz. Zatím není jasné, kdo Vojtěcha nahradí, podle Maďara by to měl být „krizový manažer“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rastislav Maďar | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

„Pandemie způsobila, že se musel věnovat akutní situaci, která je bezprecedentní, ale přesto si většinu času vedl dobře a dokázal ustát obrovský tlak,“ uvedl Maďar.

‚Chci dát prostor pro řešení epidemie.‘ Ministr Vojtěch rezignoval na funkci ministra zdravotnictví

Číst článek

Řešil ve funkci také mnoho dalších věcí nesouvisejících s koronavirem, které podle Maďara čekaly dlouhou dobu ještě z mandátů minulých ministrů. Ministr sám na ranním tiskovém brífinku uvedl, se podařilo například zahájit elektronizaci zdravotnictví nebo reformu primární péče. Vyzdvihl také přípravu investic, navýšení kapacit lékařských fakult nebo zastavení úbytku zdravotních sester.

„Otázkou teď je, jestli dostane resort zdravotnictví v této kritické situaci jiného schopného ministra. Je to totiž klíčové pro celou zemi a naskočit na rozjetý vlak nebude jednoduché,“ dodal.

Maďar koncem srpna na vlastní žádost skončil jako člen pracovní skupiny ministra zdravotnictví pro uvolňování karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru. Stalo se tak po zmatcích, které provázelo zavádění povinnosti nosit roušky chystané s ohledem na zahájení školního roku.

Vojtěch nejprve oznámil, že roušky se budou od září znovu nosit v hromadné dopravě, na úřadech, v obchodech, ve školách mimo třídy a na hromadných akcích. Posléze doplnil, že budou povinné i ve službách typu kadeřnictví a v restauracích mimo dobu konzumace. Později ale po jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) ohlásil, že povinnost nebude platit pro školy, obchody, restaurace a služby.

kno, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme