Maďara jako děkana Lékařské fakulty v Ostravě volilo 10 z 18 členů senátu. Měl by ho jmenovat rektor

Novým děkanem Lékařské fakulty Ostravské univerzity by se měl stát epidemiolog Rastislav Maďar. Rozhodl o tom v pondělí při děkanské volbě akademický senát fakulty. Svůj návrh předloží rektoru Janu Latovi, jenž děkana na návrh senátu jmenuje do funkce. Maďar uspěl hned v prvním kole volby, když získal deset z 18 možných hlasů.

Aktualizováno Ostrava (Aktualizováno: 16:59 12. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rastislav Maďar | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Kromě Maďara se o funkci děkana ucházel i proděkan pro vědu a výzkum Václav Procházka a Karel Drgáč, který působil například jako ředitel Slezského divadla v Opavě. Maďar nahradí ve funkci děkana Arnošta Martínka, který rezignoval.

‚Nemám zapotřebí čelit zákeřným útokům.‘ Maďar skončil v pracovní skupině ministra zdravotnictví

Číst článek

Fakulta se dlouhodobě potýká s problémy - Národní akreditační úřad na ní nejdříve zjišťoval okolnosti podezřelého přijímání studentů, letos v červenci jí odmítl udělit novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství. Škola tak do něj zatím nemůže přijímat studenty.

Den před volbou děkana podpořil Maďarova protikandidáta Procházku ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), který zároveň Maďara v minulosti opakovaně kritizoval.

„Udělal na mě dojem člověka, který ví, co dělá. Je skvělým kandidátem na děkana fakulty,“ uvedl Prymula k Procházkovi. Maďar ale takovou podporu na twitteru odsoudil: „V akademickém prostředí se to fakt nehodí.“

Maďar je známý z doby svého předchozího působení v pracovní skupině pro uvolňování karanténních opatření spojených s covidem-19.

Již dříve řekl, že nový děkan musí vyřešit hlavně problém oboru Všeobecné lékařství. „Nový děkan by měl být symbolem určité změny,“ uvedl tehdy Maďar.

Podle něj by děkan měl rovněž významným způsobem podporovat vědu a výzkum, aby fakulta získala respekt odborné veřejnosti. Maďar tehdy avizoval, že je schopen sjednotit akademickou obec a usiloval by i o nápravu vztahu s rektorátem.

„Jsem velmi rád, že byl zvolen děkan, který není spojen s problémy Lékařské fakulty v minulosti. Docent Maďar je zkušeným manažerem, což v minulosti opakovaně prokázal na nejrůznějších úrovních a bude jistě dobrým děkanem,“ řekl k výsledku volby rektor Lata.

„Co je ale pro mne a pro fakultu nesmírně důležité, je fakt, že oba kandidáti, docent Procházka i docent Maďar, deklarovali ochotu spolu i v budoucnu spolupracovat. Jednota uvnitř fakulty i mezi fakultou a univerzitou je pro budoucí vývoj Lékařské fakulty zásadní a v osobě docenta Maďara ji lze garantovat,“ dodal.

Spor o odvolání děkana

Akademický senát Ostravské univerzity loni v prosinci rozhodl o odvolání děkana Martínka k 2. lednu. Důvodem byla pochybení při přijímání studentů, které na univerzitě prověřoval i Národní akreditační úřad.

Odvolaný děkan se ale obrátil na soud, který vydal předběžné opatření, díky němuž se Martínek prozatímně vrátil do funkce. Škola tak musela zrušit chystané děkanské volby a čekat na konečný verdikt soudu, u něhož nakonec Martínek uspěl.

Krátce na to ale oznámil, že rezignuje. Důvodem byl především fakt, že se škole hlavně kvůli nedostačujícímu personálnímu zabezpečení nepodařilo získat právě novou akreditaci pro obor Všeobecné lékařství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme