Rath by mohl promluvit na uzavřeném jednání sněmovny, nastínil Nečas

Okolnosti svého zatčení by mohl bývalý středočeský hejtman za ČSSD a poslanec David Rath vysvětlovat svým kolegům ve sněmovně na uzavřeném jednání. Dokáže si to představit premiér Petr Nečas.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath nasedá do limuzíny a odjíždí z pražské Spiritky

David Rath nasedá do limuzíny a odjíždí z pražské Spiritky | Foto: Filip Jandourek

Podle něj ale musí situace, kdy poslanci dají obviněnému Rathovi možnost vyjádřit se na plénu, vycházet z dohody politických stran. Nečas zdůraznil, že důležité bude vyřešit i technickou stránku jeho vystoupení - například přítomnost vězeňské stráže.

„Bude se to muset řešit po širší dohodě politických stran, protože takovou situaci jsme zatím nezaznamenali. Dovedu si představit například to, že by se tento problém řešil na uzavřeném zasedání sněmovny. Jednací řád sněmovně umožňuje, aby tam, kde to uzná za vhodné, jednání uzavřela,“ řekl Nečas.

Předseda klubu ČSSD Jeroným Tejc se domnívá, že pokud příslušné orgány rozhodnou, že Rath může opustit vazbu a přijít na konkrétní jednání sněmovny, musí mu to poslanci umožnit. Pokud to Rathovi soud nezakáže, osobně bude pro Rathovu přítomnost a obhajobu ve sněmovně hlasovat. Tejc také řekl, že sociální demokraté nemají z případného řečnění jejich bývalého poslance strach.

„Možná je to obava těch, kteří se bojí toho, co by David Rath mohl říct o nich. Já e toho nebojím a rozhodně s tím nebude problém, pokud bude Rath tady na plénu sněmovny mluvit. Je to jeho právo, pokud mu to soud umožní, tak budeme samozřejmě hlasovat pro to, aby David Rath vystoupil. Otázkou je, jestli to nakonec bude možné. Ale z naší strany žádná obava z vystoupení Davida Ratha není,“ poznamenal Tejc.

Prostorové odposlechy v kauze Rath může soud zpochybnit

Číst článek

Sněmovna se sejde 5. června a měla by rozhodnout o tom, zda Ratha vydá k trestnímu stíhání.
Mandátový a imunitní výbor sněmovny, který si verzi bývalého hejtmana vyslechl 22. května, doporučil jeho vydání.

„Jsou dány podmínky pro trestní stíhání poslance. Mandátový a imunitní výbor navrhuje organizačnímu výboru poslanecké sněmovny zařadit na 40. schůzi dne 5. června 2012 jako první bod jednání rozhodnutí poslanecké sněmovny o přípustnosti trestního stíhání poslance Davida Ratha,“ řekl včera předseda výboru a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

David Rath na archivním snímku ze sněmovny | Foto: Tomáš Adamec

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května i se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. Ve středu 16. května poslal soudce bývalého hejtmana do vazby, o den později pak i dalších sedm stíhaných lidí.

David Rath vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Kvůli vyšetřování i vazbě podal ústavní stížnost. Kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale zatím vzdát nechce.

Václava Marešová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme