Rath chce umlčet prezidenta Zemana, kvůli své kauze ho posílá k Ústavnímu soudu

Ústavní soud se bude zabývat stížností bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha na prezidenta Miloše Zemana. Rath se chce stížností domoci toho, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy související s rekonstrukcí zámku Buštěhrad. Informoval o tom v úterý server Lidovky.cz. Řízení je podle mluvčí Ústavního soudu Miroslavy Sedláčkové na samém počátku, Zeman ještě nebyl o Rathově kroku oficiálně informován.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rath se chce stížností domoci toho, aby se prezident Zeman zdržel jakýchkoliv přímých či nepřímých zásahů do jeho korupční kauzy. | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

"Ústavní stížnost proti trvajícím zásahům prezidenta republiky do probíhajícího trestního řízení, vedeného u Krajského soudu v Praze pod sp. zn. 4 T 21/2013," zní průvodní text ke stížnosti v databázi Ústavního soudu. Spisová značka podle serveru Lidovky.cz odpovídá případu, v němž Rath dostal za korupci 8,5 roku vězení a který kvůli nezákonným odposlechům vrátil Vrchní soud v Praze k novému projednání.

Ústavní soud přijal Rathovu stížnost minulý týden, potvrdila mluvčí ÚS. S podobnou situací se ještě nesetkala. "Jde o věc úplně novou a kromě odeslání akceptačního dopisu advokátovi stěžovatele s informací, kdo je soudcem zpravodajem a že o věci bude rozhodovat plénum Ústavního soudu, zatím další procesní úkony neproběhly," podotkla mluvčí.

Druhá větev Rathovy kauzy se vrací na začátek. Případ znovu prošetří policie

Číst článek

Rathovo podání se vztahuje k tomu, že se prezident Zeman počátkem roku dvakrát slovně ostře vložil do zmíněné kauzy. Nejprve řekl, že v případě zadržení podezřelého se sedmi miliony korun od vína mu přijdou diskuse o vině či nevině nepatřičné, a podruhé pak veřejně nevyloučil podání kárné žaloby na soudce Martina Zelenku, jenž odsuzující verdikt nad Rathem zrušil, napsal server.

Stížnost je neveřejná. Podle advokáta Romana Jelínka, který Ratha v této věci zastupuje, klient stížnost veřejně okomentuje až ve chvíli, kdy se k ní vyjádří i prezident.

„Nevyjadřovat se k případu Davida Ratha by podle mého názoru byla chyba. Zejména v situaci, kdy je David Rath stále na svobodě a kdy i ministr spravedlnosti pan Pelikán podal stížnost pro porušení zákona v této věci,“ komentoval Zeman pro Radiožurnál Rathovu stížnost.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme