Rath chystá obměnu třetiny správní rady VZP

Ministr zdravotnictví David Rath zesiluje tlak na odchod Jiřiny Musílkové z funkce ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny. V nejbližší době navrhne vládě obměnu třetiny správní rady VZP. V novém složení by se pak měl tento orgán zasadit o odchod ředitelky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath

David Rath | Zdroj: ČTK

Hlavním důvodem rekonstrukce rady se Rath nijak netají. "Vzhledem k tomu, že pani ředitelka Musílková nereaguje na tu situaci a zaujala trochu pozici mrtvého brouka, tak nám nic jiného nezbývá než jít za správní radou a zkusit tedy mechanismus jejího odvolání," řekl Rath.

Právě správní rada VZP podává návrh na odvolání ředitelky, který pak schvaluje sněmovna. Skládá ze 30 členů, po třetině křesel v ní mají zástupci státu, zaměstnavatelů a pojištěnců. Rath chce vládě návrh seznamu nových členů za stát předložit ve středu.

Šéf sociálně demokratických poslanců Michal Kraus ministrovo rozhodnutí chápe. "V tuto chvíli neexistuje jiný institut změny ve vedení VZP než prostřednictvím správní rady, a protože hrozí, že tato správní rada by takovýto krok neučinila, pak je to krok, který směřuje k realizaci zájmů, které si pan ministr definoval," uvedl Kraus.

Naopak předsedu Senátu Přemysl Sobotka z opoziční ODS čistku ve správní radě odsoudil. "Cíl je jediný - zlikvidovat paní ředitelku Musílkovou a dosadit tam svého člověka. Je to špatný krok, špatná správa pro občany," řekl Sobotka.

Znepokojení nad uvalením nucené správy na VZP dal dnes znovu najevo i prezident Václav Klaus. Radiožurnálu řekl, že tento krok může mít nepříznivý dopad na celou ekonomiku a přirovnal ho k nuceným správám na Agrobanku a IPB.

"Vždycky jsme za to velmi těžce zaplatili jako stát, jako daňoví poplatníci, vždycky se to odrazilo v zakolísání tempa ekonomického růstu," prohlásil Klaus. Problém VZP podle prezidenta nespočívá v kvalitě jejího vedení, ale v systému našeho zdravotního pojištění.

Pavla Dluhoschová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme