Rath doplatil 4,5 milionu z peněžitého trestu za korupci. Vyhne se tak vyhlášené dražbě domu

Bývalý středočeský hejtman David Rath doplatil zbytek třináctimilionového peněžitého trestu, ke kterému byl odsouzen za manipulaci s veřejnými zakázkami. Vyhnul se tak dražbě poloviny domu, který vlastní společně se svým bratrem, uvedl web Seznam Zprávy. Ve dvou větvích kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji si Rath vyslechl souhrnný osmiletý trest vězení. Odpykal si z něj téměř čtyři roky.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exministr a bývalý středočeský hejtman David Rath

Exministr a bývalý středočeský hejtman David Rath | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Zbytek z třináctimilionové sankce doplatil Rath před dvěma týdny. „Zbytek dosud neuhrazeného peněžitého trestu, který v říjnu 2023 činil kolem 4 500 000 korun, byl obžalovaným zcela uhrazen dne 14. listopadu 2023,“ řekl mluvčí pražského krajského soudu Jiří Wažik Seznam Zprávám.

Kauzu soudce Sováka dostal na stůl Libor Holý. Korupci v justici nebude řešit poprvé

Číst článek

Kvůli nedostatečnému splácení finančního trestu vyhlásil exekutor letos v říjnu dražbu na polovinu domu ve Zbuzanech u Prahy, který bývalý hejtman spoluvlastní se svým bratrem. Po uhrazení zbylých 4,5 milionu korun byla dražba zrušena.

„Dluh vázaný na odebrání nemovitosti byl uhrazen,“ potvrdil serveru důvod zrušení dražby zástupce firmy, která aukční prodej připravovala. Na případné odkoupení poloviny domu v aukci se podle Seznam Zpráv připravoval Rathův bratr Michal.

David Rath si ve dvou větvích kauzy manipulací při zadávání zakázek ve Středočeském kraji vyslechl souhrnný osmiletý trest vězení. Rath si nejprve odpykal 3,5 roku z prvního trestu, který dostal v první větvi své korupční kauzy.

Kott z Rathovy kauzy může opustit vězení. Soud rozhodl o jeho podmíněném propuštění

Číst článek

Soud ho podmíněně propustil loni v lednu. Po roce se však někdejší politik musel kvůli prodloužení trestu do věznice vrátit a byl z ní znovu propuštěn v polovině letošního května.

Součástí verdiktu za korupci byl i peněžitý trest 13 milionů korun. V době, kdy byl někdejší středočeský hejtman ve výkonu trestu, rozhodl Krajský soud v Praze o tom, že má peněžitý trest hradit ve splátkách 600 000 korun měsíčně.

Rath stanovenou částku považoval za nereálnou. Poukazoval na to, že nemá žádné volné peníze a že jeho další majetek je součástí dědického řízení po otci, případně jej blokuje spor se spoluvlastníkem nemovitosti. V dubnu se proto kvůli stanovené výši splátek obrátil na Ústavní soud, který ale jeho stížnost odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme