Čtyři pochvaly ani pomoc během pandemie nestačily. Proč soud nepustil z vězení Kotta z Rathovy kauzy

Dvě ústřední postavy korupční aféry kolem bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha, manželé Kottovi, usilovali letos na jaře o podmínečné propuštění z vězení. Jenže zatímco Kateřina Kottová uspěla, její manžel Petr zůstává dál ve vězení. Brněnský soud jeho žádost zamítl. Důvod? Lékař a bývalý politik se podle něj nepolepšil, protože nepřiznal vinu. Redakce iROZHLAS.cz to vyčetla z usnesení soudu, které má k dispozici.

Doporučujeme Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kateřina Pancová, Petr Kott | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Během výkonu trestu byl nadstandardně vzorný, bezproblémový, choval se velmi slušně, pozitivně působil na ostatní vězně. Dostal tři kázeňské odměny a k jeho žádosti o propuštění se připojil i ředitel brněnské vazební věznice, kde si odpykává šestiletý trest. Má přislíbenou práci v Motole i zajištěné bydlení.

Manželé Kottovi rozdávají majetek. Zbavili se domu, kde schovávali desítky milionů korun ve sklepě

Číst článek

Přesto si od Městského soud v Brně Petr Kott, jedna z ústředních postav takzvané Rathovy korupční kauzy, vyslechl na svoji dubnovou žádost o podmíněné propuštění z vězení jednoznačnou odpověď: zamítnuto.

„Jako imanentní součást polepšení je nezbytné považovat i stanovisko odsouzeného o přijetí viny, jakož i trestu, uvědomění si svého protiprávního jednání a přijetí odpovědnosti za toto své jednání. Takto naznačený moment však u odsouzeného MUDr. P. K. soud neshledal,“ stojí v usnesení.

Dokument server iROZHLAS.cz získal na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Zprávu o tom, že manželé Kottovi žádali podmínečné propuštění, přinesl jako první server iDnes.cz.

Kotta i jeho manželku Kateřinu, která působila jako ředitelka kladenské nemocnice, poslal soud v tzv. první větvi kauzy do vězení v roce 2019. Oběma určil šestiletý trest a pokutu 15 milionů korun za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici.

Pomoc v době epidemie

Kottovi přitom u soudu nepomohlo ani to, že se jako lékař aktivně účastnil boje s epidemií nemoci covid-19. Na covidové oddělení se přihlásil dobrovolně. A ředitel brněnské věznice, který se za jeho propuštění přimlouval, hodnotil jeho práci více než kladně.

Vězeňská služba zaměstná ve svých nemocnicích odsouzené lékaře. Prvním je Kott z kauzy Rath

Číst článek

„Pracuje ve ztížených podmínkách a infekčním prostředí, a to zodpovědně, svědomitě, pečlivě a aktivně,“ citoval soud v usnesení ze zprávy vězeňské služby. V mimopracovní době se navíc podle dokumentu sám aktivně nabízel k zabezpečení prací na oddělení. „Odsouzeným v oddíle jde svým chováním, pracovním nasazením a přístupem k plnění svých povinností příkladem,“ pokračovalo kladné hodnocení.

Jenže pro soud bylo důležitější, že Kott za své činy nikdy nepřijal vinu – přesněji u něj neshledal „dostatečnou sebereflexi v podobě polepšení se“. „Tento posun však soud neshledal jako dostatečný k tomu, aby již nebylo na odsouzeného potřeba výchovně působit,“ stojí v usnesení.

Druhá větev kauzy Rath

Kott totiž nadále čelí trestnímu stíhání v tzv. druhé větvi korupční kauzy, kde opět figuruje jeho manželka a Rath. Ta se týká zmanipulovaných zakázek, mezi nimiž je například rekonstrukce bloku C2 v nemocnici Kladno nebo opravy pavilonu O nemocnice v Kolíně. Pražský soud loni v lednu Kottovi i v této větvi odsoudil na 8 let, manželé se ale proti rozsudku odvolali.

Prvotrestaná, bude pečovat o otce. Soud propustil Kottovou z kauzy Rath po třech letech na svobodu

Číst článek

A právě Kottův postup v této části kauzy je důvodem, proč lékař není na svobodě. Soud totiž usoudil, že jeho obhajoba je obdobná jako ve větvi první, že se jedná o stejné trestné činy, a že Kott tedy ve skutečnosti svou vinu neuznává.

„Z tohoto pohledu soudu nezbylo nic jiného než hodnotit jeho jednání a postoje tak, že odsouzený setrval na svém původním stanovisku, že se trestné činnosti nedopustil (…). Soud neuvěřil tvrzení odsouzeného, že své odsouzení přijal,“ uzavřel soud.

Manželka na svobodě

Žádost o propuštění podala letos na jaře také Kottova manželka Kateřina. Ta naopak uspěla a ve druhé půlce června byla z Ruzyňské věznice, kde si trest odpykávala, propuštěna. Kladně o její žádosti rozhodl Obvodní soud pro Prahu 6.

Proč dvě obdobné žádosti skončily opačným výsledkem, není jasné. Redakce iROZHLAS.cz žádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím také o usnesení k propuštění Kottové. Soud ale odmítl dokument zveřejnit.

Podle serveru iDnes.cz, který informací o jejím propuštění přinesl, soud vycházel z přístupu odsouzené k výkonu trestu, ze zpráv věznice, z lékařské zprávy o zdravotním stavu jejího otce, o kterého bude pečovat, a ze skutečnosti, že byla prvotrestaná.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme