Rath nemá obhájce, soud mu dal jeden den na sehnání nového

Soudce opět přerušil kauzu exposlance Davida Ratha. Bývalý středočeský hejtman totiž nemá obhájce. Dvěma právníkům, kteří ho od začátku případu zastupovali, vypověděl smlouvu. Jeho nový obhájce pak dnes před závěrečnými řečmi nepřišel. O dalším postupu rozhodne soudce v úterý ráno.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce čeká na chodbě Krajského soudu v Praze

Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce čeká na chodbě Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

David Rath u soudu řekl, že ho bude nově zastupovat právník Michal Pacovský, který je strýcem soudce Roberta Pacovského.

Ratha údajně sám od sebe oslovil a nabídl mu účinnější obhajobu, protože prý zná soudce od dětství.

„Když mně pan doktor Pacovský řekl, že on bude mít jinou, lepší strategii obhajoby, která bude účinnější vůči soudu vzhledem k tomu, že zná i uvažování pana předsedy Pacovského, tak mi na tom nepřišlo nic špatného, naopak. Víte, že my jsme měli s panem předsedou Pacovským vyhrocené vztahy,“ vysvětlil Rath.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v kauze Davida Ratha sledovala u soudu reportérka Veronika Hlaváčová

Obhájce ale nedorazil. K soudu poslal úředně ověřený e-mail. Jak v něm posal, domníval se, že bude exposlance zastupovat v novém případu, nikoli v současném, který se chýlí ke konci.

„Soud obdržel přípis od advokáta doktora Michala Pacovského, ve kterém sděluje, že převzal obhajobu obžalovaného dne 15. 5., ale poté, co týž den večer zjistil, že se nejedná o novou trestní věc, ale o probíhající řízení, plnou moc následující den vypověděl,“ potvrdila mluvčí Krajského soudu v Praze Zuzana Steinerová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závěr procesu s Davidem Rathem se znovu komplikuje. Mluvil o tom Josef Lžičař, odborník České advokátní komory na trestní právo

Dodala, že soudce Pacovský není se svým strýcem dlouhodobě v kontaktu, a o případu s ním tedy nemluvil.

Obžalovaný David Rath řekl, že celé situaci nerozumí. Od soudu teď má den na to, aby si našel nového obhájce.

„Dostal jsem kontakt na pana doktora Pacovského s tím, že ho mám navštívit, s tím, že on nabízí převzetí mojí obhajoby,“ řekl Rath.

„Byl jsem spokojený se svými obhájci, s panem doktorem Černým, panem doktorem Jelínkem. Nicméně pan doktor Pacovský na tom trval, že chce být jediným obhájcem v této věci.“

„A pak mi udělá takovouto věc. Je to, řekl bych, hodně velká podpásovka,“ uvedl Rath před novináři.

Žalobce to vnímá jako hru o čas

Rathův postup vykazuje podle soudu znaky účelovosti. „Samozřejmě na to, aby si změnil obhájce, má obžalovaný právo kdykoliv za řízení. Nicméně za situace, kdy hlavní líčení probíhá téměř dva roky a začínají závěrečné řeči, lze spatřovat v postupu obhajoby snahu dostat řízení zpět na samý počátek soudního projednávání obžaloby,“ uvedla Steinerová.

Státní zástupce Petr Jirát v celé situaci vidí jen další promyšlenou obstrukci. Podobné chování prý čekal.

„Toto bývá vždycky poslední zoufalá obstrukce obžalovaných a jejich obhájců, jak zmařit finále hlavního líčení, to znamená, že se začnou vypovídat plné moci a začnou se brát noví advokáti, kteří budou žádat o čas na prostudování spisu. Dovedete si představit, kolik času by asi chtěli na tento obrovský spis. Takže upřímně řečeno, já jsem to očekával,“ upozornil.

Bývalý poslanec David Rath obžalovaný z korupce přichází ke Krajskému soudu v Praze | Foto: ČTK

„Čas stanoví předseda senátu. Po tu dobu se samozřejmě hlavní líčení nemůže konat. Takže až se s tím nový advokát seznámí,“ mohli bychom pokračovat v jednání,“ míní Jirát.

Žalobce navrhuje pro Ratha trest 9 let vězení a propadnutí veškerého majetku. Podle něj se vědomě podílel na korupci ve veřejných zakázkách. Rath od začátku svoji vinu popírá.

Expert: Změnit advokáta v závěru hlavního líčení je nezvyklé

„Připadá mi to velmi neobvyklé,“ řekl ke změně obhájce Jiří Jelínek, vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty UK. Plná moc se podle něj obvykle odvolává při nespokojenosti od počátku, nebo si obžalovaný většinou volí nové obhájce až v odvolacím řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

V této kauze obžalovaný obhájce mít musí, zdůraznil Jiří Jelínek, vedoucí katedry trestního práva Právnické fakulty UK

„Je třeba ovšem říci, že výpověď plné moci obhájci obviněným není nic výjimečného. Je to prostě jedna z možností jak obhajobu ukončit. Zvláštností je tady osoba obžalovaného, a to, že se to stane až ve stadiu končícího hlavního líčení, kdy už je dát prostor závěrečným řečem.“

Pokud by šlo ze strany obžalovaného o kalkul prodloužit řízení, nemusel by podle Jelínka vyjít: „Protože průtahy tady budou v řádu dnů. Řízení běží řadu měsíců, pár týdnů už nehraje roli.“

V této kauze musí mít obžalovaný obhájce – buď si ho zvolí, nebo mu ho určí soud. „Pokud momentálně němá obhájce a chce si ho zvolit, tak mu soud správně určil lhůtu ke zvolení advokáta,“ dodal Jelínek.

Podle Jiřího Jelínka také není podstatný čas pro případného nového obhájce na seznámení se se spisem, protože to je už na odpovědnosti advokáta, který za této situaci obhajobu převezeme.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

mkp, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme