Rath neposlal Senátu zprávu k VZP, prý ho nemůže úkolovat

Ministr zdravotnictví David Rath odmítl vyhovět žádosti senátorů, aby jim do dneška předal vysvětlení důvodů uvalení nucené správy nad Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Tvrdí, že Senát nemá právo úkolovat ministry, ačkoli to horní komoře umožňuje zákon o jejím jednacím řádu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Senát před týdnem požádal Ratha o písemné vysvětlení poté, co odmítl přijít na schůzi horní komory.

Svůj postoj dnes Rath odůvodnil tím, že Senát je ovládán občanskými demokraty, kteří se snaží zasahovat do věcí, do kterých jim vůbec nic není.

"K uvedenému usnesení Senátu konstatuji, že překračuje ústavní a zákonný rámec pravomoci této komory parlamentu vymezený platnými právními předpisy," uvádí Rath v dnešním dopise senátorům. Zopakoval, že jednání o VZP náleží sněmovně.

Informace si Senát vyžádal na základě zákona o jednacím řádu, podle něhož má právo od ministrů žádat informace a vysvětlení. Zákon dává ministrům na odpověď třicetidenní lhůtu. Senátoři chtěli informace v šestidenní lhůtě s odůvodněním, že Rath uvalil nucenou správu na VZP ve stejném termínu po nástupu do funkce

Ministr přesto ale požadovanou zprávu nechal vypracovat a Senátu ji chce zaslat nejpozději příští týden. "Předpokládám, že pan ministr dodrží zákon, který se nazývá jednací řád Senátu Parlamentu České republiky, a že do třiceti dnů odpoví," uvedl předseda Senátu Přemysl Sobotka.

I když Rath odmítl do Senátu přijít kvůli VZP, horní komoru přesto tento týden navštíví. Ve čtvrtek ráno bude před senátory obhajovat vládní novelu zákona o návykových látkách, která má mimo jiné lékařům umožnit distribuovat vakcíny přímo pacientům.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme