Rath neuspěl se žalobou na Bradáčovou. Soud zamítl jeho požadavek, aby se mu omluvila

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se nemusí omlouvat exposlanci Davidu Rathovi. Nepravomocně o tom rozhodl Obvodní soud pro Prahu 4. Ten projednal žalobu na ochranu osobnosti, ve které Rath požaduje omluvu Bradáčové za výroky v lednovém diskusním televizním pořadu Otázky Václava Moravce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

Lenka Bradáčová ve vysílání ČT označila Rathův občanskoprávní spor se státním zástupcem Petrem Jirátem za obstrukci v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana. David Rath tvrdí, že ho poškodila a zasáhla do jeho osobnostních práv.

Soudce Michael Květ to odmítl. „Pokud se paní státní zástupkyně vyjádřila určitým způsobem o tom, že něco ona považuje za obstrukci, tak to je hodnotící soud jako víno, nebo jak to nazvat. Ona komentuje svůj postoj k určitému jednání. To je její názor. Podrobit její pocit testu pravdivosti nelze,“ vysvětlil.

Právník Davida Ratha Adam Černý zvažuje, že se proti verdiktu odvolá. Podle něj jde o velmi nebezpečný trend.

„Protože pokud připustíme, že státní zástupci mohou vystupovat v médiích a uvádět nepravdivé informace o řízeních, je to velmi nebezpečná situace. Státní zástupci tímto zasahují do práv daných osob, které nemají možnost se prakticky bránit,“ uvedl.

David Rath v žalobě píše, že ho vyjádření pražské vrchní státní zástupkyně poškodilo, dehonestovalo a způsobilo mu újmu. Právník Lenky Bradáčové Pavel Uhl označil žalobu za neoprávněnou.

„Rozhodnutí soudu vítám, považuji je za zcela správné, korektní a spravedlivé. Protože výroky doktorky Bradáčové nebyly žádným způsobem schopny zasáhnout do zájmu doktora Ratha,“ řekl.

Bývalý hejtman byl loni v létě nepravomocně odsouzený za přijímání úplatků k trestu 8,5 roku vězení, navíc má státu propadnout zhruba 20 milionů korun z jeho majetku. Rath se proti verdiktu odvolal, pražský vrchní soud začne jeho kauzu řešit pravděpodobně na podzim.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme