Rath opustí funkci prezidenta ČLK hned po jmenování ministrem

První náměstek ministra zdravotnictví David Rath čeká na jmenování ministrem. Hned potom opustí funkci prezidenta České lékařské komory. Přitom právě neslučitelností obou funkcí odůvodňuje prezident Václav Klaus, proč ho odmítá ministrem jmenovat. V současném vykonávání funkce prvního náměstka a prezidenta komory David Rath střet zájmů nespatřuje. Tvrdí, že zákon neřeší tento souběh ani v pozici ministra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Zdroj: ČTK

Jak ale řekl v televizi Nova, je ochoten vyjít vstříc názorům občanů, z nichž více než polovina v tom střet zájmů vidí. "V okamžiku, kdy mě pan prezident případně jmenuje, vypořádám se s funkcí prezidenta České lékařské komory spíše tím způsobem, že ji ukončím v co nejkratší možné době, to znamená v horizontu minut či hodin po mém jmenování," prohlásil Rath. Rath rovněž uvedl, že pokud by ministrem jmenován nebyl a zůstal by v pozici prvního náměstka, s největší pravděpodobností v čele komory zůstane - prvý v něm střet zájmů nespatřuje.

S tím ale nesouhlasí senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek. V televizi Nova řekl, že podnikatelské aktivity Davida Ratha jsou s funkcí náměstka ministra v jednoznačném střetu zájmů. "První náměstek ministra je nejvyšší státní úředník a je přesně vyjmenováno, co může dělat. Pan doktor Rath především působí v soukromých firmách a já nepamatuju, že by některý náměstek před svým jmenováním neopustil tyto funkce. On je pořád jednatelem společnosti s ručením omezeným, což je neuvěřitelný konflikt zájmů.

David Rath ale říká, že patřičné kroky zahájil včas. "Okamžitě jsem zahájil všechny kroky, které bylo třeba udělat - podepsal jsem všechny dokumenty a moji společníci už dali na obchodní soud návrhy na zrušení jednatelství, žádost o ukončení mého podnikání coby fyzické osoby jsem zase odnesl na živnostenský úřad. Čili tyto záležitosti jsou vyřešeny tak, jak zákon ukládá a já jsem to dokonce stihl hned v prvních dnech po jmenování," vyjádřil se David Rath.

Markéta Pešková, Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme