Rath podal kvůli vyšetřování i vazbě ústavní stížnost. Zítra ho v Praze vyslechnou poslanci

Případ vazebně stíhaného poslance Davida Ratha bude řešit i Ústavní soud. Rath se na něj obrátil s ústavní stížností. Napadá v ní rozhodnutí související s vyšetřováním údajné korupční kauzy a umístěním do vazby. V úterý čeká Ratha převoz do Prahy. V metropoli ho vyslechnou členové mandátového a imunitního výboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Marián Vojtek

Generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek potvrdil, že stížnost Davida Ratha je už na soudu. „Napadá v ní celou řadu rozhodnutí týkající se zahájení trestního stíhání a všech dalších rozhodnutí, která byla v této věci dosud učiněna. Podrobnosti zatím sdělovat nebudu, protože ústavní stížnost zatím nebyla přidělena soudci-zpravodaji, to proběhne až zítra dopoledne,“ přiblížil.

Rozhodování pak podle sekretáře může trvat týdny i měsíce. „Standardní postup je takový, že se soudce-zpravodaj s textem ústavní stížnosti seznámí. Spolu s týmem pak posoudí, zda splňuje všechny formální náležitosti podle zákona o Ústavním soudu a eventuelně připraví nějaké rozhodnutí. Buď formální, procesní, nebo připraví věc k rozhodnutí v příslušném senátu Ústavního soudu,“ vysvětlil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění kolem kauzy Davida Ratha přiblížil v Odpoledním Radiožurnálu reportér Martin Drtina.

Statistika rozhodnutých věcí je vůči Rathovi docela neúprosná. Do převážné většiny otevřených kauz totiž Ústavní soud nezasahuje.

Policie viní Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. V případu údajných machinací s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji je stíháno také dalších sedm lidí. Všichni obvinění jsou ve vazbě. Rath vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí.

Žádný středočeský radní kvůli kauze bývalého hejtmana Ratha neodstoupí

Číst článek

Soud poslal Ratha do vazby kvůli obavě, že by mohl ovlivňovat svědky, ale i proto, že by mohl utéct nebo trestnou činnost opakovat. Rath už v minulých dnech podal standardní stížnosti proti vazbě i stíhání. Podobně postupovali i další podezřelí.

Ratha poslanci vyslechnou v Praze

Zítra má mandátový a imunitní výbor Poslanecké sněmovny hlasovat o doporučení, zda mají poslanci umožnit Rathovo stíhání. Rath se jednání výboru zúčastní osobně.

Poslanec bude kvůli tomu převezen do Prahy, kde ho členové mandátového a imunitního výboru vyslechnou předtím, než rozhodnou, jestli jeho trestní stíhání bude pokračovat.

Podle předsedy výboru Bohuslava Sobotky se ale zítra Rath do sněmovny zřejmě nepodívá. „Bude mnohem jednodušší, pokud ke schůzi mandátového a imunitního výboru dojde mimo prostory sněmovny. Budu to navrhovat výboru. Předpokládám, že to bude některé místo v Praze,“ řekl.

Zatím ale není jasné, jestli se poslanci zítra sejdou ve sněmovně, nebo spíš na policii nebo státním zastupitelství.

Viktorie Hošková, Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme