Rath prosadil odvolání osmi členů správní rady a kontrolu hospodaření VZP

Spor mezi ministrem zdravotnictví Davidem Rathem a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou se dostal až do vlády. Rath přesvědčil kabinet, aby požádal Nejvyšší kontrolní úřad o kontrolu hospodaření VZP za posledních pět let. Podle ministra zdravotnictví vláda chce uklidnit situaci v největší zdravotní pojišťovně v Česku a jedním z kroků je i zavedená nucená správa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: ČTK

Podle Ratha je hospodaření VZP nehospodárné a dluh, který už přesáhl 12 miliard korun, gigantický. "Vláda pověřila předsedu vlády, aby požádal prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, aby navrhl kolegiu NKÚ zařadit do plánu kontrolní činnosti NKÚ provedení kontrolní akce na ústředí VZP zaměřené na hospodaření s prostředky veřejného zdravotního pojištění v průběhu let 2001 až 2005," oznámil Rath.

Vláda také na návrh ministra zdravotnictví odvolala osm členů správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny a jmenovala jejich nástupce. Ministr si od změn slibuje snazší odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové z funkce.

Do obměněné rady usednou například poslanec za ČSSD Michal Hašek, poradce šéfa Poslanecké sněmovny Richard Dolejš nebo šéf sekretariátu ministra zdravotnictví Milan Sojka.

Ministr David Rath Radiožurnálu řekl, podle jakého klíče byli noví členové správní rady VZP vybíráni: "Hlavní bylo, aby to byli lidé, kteří problematice VZP rozumí, rozumí i zdravotnictví a současně jsou napojeni na ministerstvo zdravotnictví, případně ministerstvo financí nebo ministerstvo práce a sociálních věcí tak, aby jednoznačně dokázali hájit zájem vlády, který ve správní radě hájit mají."

Třetím opatřením ministra Ratha, které vláda ve středu schválila, bylo uvolnění dalších finančních prostředků na rekonstrukci dětského areálu motolské nemocnice v Praze. Jedná se o částku čtyři sta padesát miliónů korun. Nemocnice je v havarijním stavu i přesto, že už dříve kabinet vyčlenil z rozpočtu pro Motol více než miliardu korun.

Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme