Rath se opakovaně vyslovil pro odvolání ředitelky VZP

Zlepšit peněžní toky ve Všeobecné zdravotní pojišťovně - to je podle nuceného správce Antonína Pečenky jeho hlavní úkol. Pečenku do VZP povolal ministr zdravotnictví David Rath, který na největší zdravotní pojišťovnu v zemi uvalil nucenou správu. Podle Ratha management pojišťovny dobře neplní svou úlohu, a proto by měl v čele s ředitelkou Jiřinou Musílkovou odejít.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná zdravotní pojišťovna | Foto: Marián Vojtek

Jak nucený správce Pečenka řekl v České televizi, jeho mise by mohla skončit do konce příštího ledna. Do té doby by hlavně chtěl zastavit neustálé zadlužování VZP a také více zprůhlednit finanční toky v pojišťovně.

"Zásadní prioritou je zlepšení cash flow, protože splatnost 30 dní po lhůtě, dokonce v tuto chvíli i přes 30, je skutečně velmi dlouhá a likviduje zejména sólo praxe, praktické lékaře a ambulantní specialisty. Čili je zřejmé, že prioritou musí být zlepšení cash flow a zkracování lhůty po splatnosti."

S tím souhlasí i předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Upozornil však na další problém, který VZP tíží.

"Také my si myslíme, že prioritou je zrychlení plateb, zrychlení cash flow, pak ale bez zásadního politického rozhodnutí - nalití peněz navíc odněkud do Všeobecné zdravotní pojišťovny - není možné naplnit rezervní fond."

Jiný pohled než ministerstvo mají naopak lidovci na odvolání ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny. Kdyby se o tom podle Kalouska v nejbližší době ve Sněmovně hlasovalo, poslanci KDU-ČSL by byli proti.

Spojence ve své snaze odvolat Musílkovou ministr zdravotnictví získal v komunistech. Pokud by se mu podařilo tento návrh dostat na jednání Sněmovny, mohl by pravděpodobně počítat i s jejich hlasy, jak v České televizi potvrdil předseda KSČM Vojtěch Filip.

"Pokud by správní rada dospěla k názoru, že je potřeba dojít ke změně na postu ředitelky Všeobecné zdravotní pojišťovny, tak bych to pravděpodobně podpořil."

Ondřej Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme