Rath se pustil do prezidenta Zemana. Objímal mě jako kamaráda a teď se mstí, říká

Dřív mě na Vysočině objímal, dneska se mi mstí. Těmito slovy reagoval David Rath (exČSSD) na nedávné výroky prezidenta Miloše Zemana. Ten totiž zvažuje, že podá kárnou žalobu na soudce Pavla Zelenku, který na vrchním soudu shodil klíčový důkaz obžaloby v kauze bývalého poslance a ministra zdravotnictví - odposlechy. Sám Zelenka prezidentova slova označil za "přinejmenším nešťastná".

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

„I prezident má právo podat kárnou žalobu v případě, že soudce pochybí. Já nevylučuji, že právě v této kauze této kárné žaloby využiji,“ prohlásil v úterý prezident Miloš Zeman. Mluvil o soudci Pavlovi Zelenkovi z Vrchního soudu v Praze, který odposlechy v kauze Rath nedávno označil za nezákonné. Prezident to uvedl na setkání s občany v Třemošné u Plzně.

Zeman má nárok podat návrh na kárné řízení o odpovědnosti soudce podle zákona o řízení ve věcech soudců. Podle této normy tak může kárnou žalobu podat na kteréhokoli soudce, které navíc coby hlava státu jmenuje. V tomto kontextu ještě prezident Zeman uvedl, že Poslanecká sněmovna může změnit zákony pro lepší kontrolu justice.

Jak David Rath uvedl pro Zpravodajský web Českého rozhlasu, jedná se prý jen o další "brutální nátlak" na soudce. "Důkaz, že jde o politický proces," zhodnotil bývalý poslanec Zemanova slova.

Prezident Zeman zvažuje kárnou žalobu na soudce, který smetl Rathovy odposlechy

Číst článek

Přitom před dvěma lety hradní mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že prezident Zeman bude využívat kárné pravomoci jen ve výjimečných případech.

„Pan prezident od nástupu do funkce do současné doby návrh na zahájení kárného řízení o kárné odpovědnosti soudce nepodal. Nelze samozřejmě vyloučit, že se tak stane v budoucnosti, předpokladem ovšem je, že takový návrh by se musel opírat o průkazné a objektivní důkazy,“ řekl Ovčáček pro Českou justici.

Jenže právě objektivní důkazy podle Ratha hlavě státu chybí. "Informace má jen z médií a nátlak na soudce dělá proto, že neodsuzují, jak on chce," myslí si s tím, že se jedná o "osobní mstu". "Mně se mstí, že jsem byl loajální k (Jiřímu) Paroubkovi, když se dostali do konfliktu ohledně vlivu Zemana na vedení ČSSD. Až do té doby jsem jezdil na Vysočinu a objímal mě jako kamaráda, pak se už jen mstil," doplnil Rath.

Jiří Paroubek | Foto: Filip Jandourek

Žádné kroky ale v této souvislosti podnikat nehodlá. "Vůči prezidentovi se nic nedá dělat, je z ústavy neodpovědný," doplnil ještě Rath.

„Přinejmenším nešťastné“

Ke slovům prezidenta Miloše Zemana se ve středu vyjádřil i sám soudce Zelenka, který je označil za "přinejmenším nešťastná". „Když bych šel na ostré hrany, tak je to v podstatě způsob, jak ovlivnit rozhodnutí Nejvyššího soudu, který bude rozhodovat o stížnosti pro porušení zákona případně v další instanci,“ řekl serveru Česká justice.

„Může se stát, že se s tím rozhodnutím setká i Ústavní soud. Jakkoliv to někteří zlehčují, tak já to vnímám jako velice nebezpečně. Byť tedy prezident neřekl, že kárnou žalobu podá, ale že to zváží.“

Ani jednou

Mluvčí Ovčáček nechtěl upřesnit, jestli prezident Zeman při svém rozhodování o případné kárné žalobě vychází jen z informací z médií, či má v kauze Rath relevantní informace.

Podle Zemana by přitom jako důkazní materiál měla postačit krabice od vína. S tou policie Davida Ratha v květnu roku 2012 zadržela, v krabici bylo sedm milionů korun. Bývalý ministr zdravotnictví se hájil tím, že si myslel, že si odnáší víno.

Zeman se ‚v němém úžasu‘ pozastavil nad rozsudkem v kauze Rath

Číst článek

Pokud by prezident kárnou žalobu nakonec přece jen podal, jednalo by se o bezprecedentní situaci. "Zdejší soud nerozhodoval o návrhu na zahájení kárného řízení o kárné odpovědnosti soudce podaném prezidentem republiky," uvedla pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Petra Lavická, mluvčí Nejvyššího správního soudu.

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Kupříkladu Václav Klaus za doby svého prezidentování tvrdil, že nechce zasahovat do práce jednotlivých soudců.

Za politický nátlak na soudce označil Rath už dříve krok ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Pelikán totiž avizoval, že po rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, že jsou odposlechy v kauze Rath nezákonné, podá stížnost k Nejvyššímu soudu.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme