Rath: Soudci podlehnou vydírání Zemana a Pelikána, můj případ je monstrproces

Ostře sledované jednání zahájil v úterý ráno Nejvyšší soud v Brně. Jeho verdikt výrazně promluví do korupční kauzy Davida Ratha. Ale i do praxe, jak mají soudy, policie a státní zástupci nakládat s odposlechy. Soud jedná o stížnosti ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Nesouhlasí s tím, že Vrchní soud v Praze kvůli výhradám k odůvodnění odposlechů zrušil verdikt nad Rathem a dalšími deseti lidmi.

BRNO (Aktualizováno: 13:26 30. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath u Nejvyššího soudu v Brně | Foto: Filip Jandourek

Sám Rath před novináři při příchodu k Nejvyššímu soudu zopakoval, že svoji kauzu považuje za politický monstrproces. "Doposud tam politická moc působila skrytě a teď po pěti letech tam vstupuje naprosto transparentně, nezakrytě," podotkl.

Soudce podle něj "vydírá" jak Pelikán, tak prezident Miloš Zeman. "Soudci jejich vydírání podlehnou," odhadl Rath. Prezident Zeman již dříve uvedl, že počká na výsledek jednání Nejvyššího soudu a pak zváží kárnou žalobu na soudce Vrchního soudu Pavla Zelenku, který škrtl odposlechy v kauze Rath a tím ji vrátil na samotný začátek.  

Nejvyšší soud by měl jednat celkem čtyři dny, očekává se, že rozsudek vynese příští týden ve středu. V úterý senát přednese zprávu o stavu věci, mimo jiné usnesení vrchního soudu či citace z povolení k inkriminovaným odposlechům.

V dalších dnech by se měla vyjádřit obhajoba a státní zastupitelství. "S touto stížností pro porušení zákona se ztotožňuji. Mám za to, že Vrchní soud v Praze učinil rozhodnutí, které není v souladu se zákonem, a tudíž budu navrhovat, aby Nejvyšší soud tuto stížnost akceptoval," předeslal před začátkem jednání Radek Doležel z Nejvyššího státního zastupitelství.

Rath nechtěl prozradit, zda bude mít před senátem Nejvyššího soudu řeč. "Nechte se překvapit," řekl. Samotné ministerstvo spravedlnosti se jednání neúčastní, židle přichystaná pro ministra Pelikána zůstala prázdná.

Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. O rok nižšími tresty potrestal manžele Petra a Kateřinu Kottovy.

Právě oni podle verdiktu krajského soudu za souhlasu Ratha řídili manipulace se stavebními a zdravotnickými zakázkami. Trojice pak podle soudu inkasovala milionové úplatky. Odvolací senát však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít.

Absurdní a nezákonné, píše Pelikán ve stížnosti kvůli kauze Rath

Číst článek

Vrchní soud konkrétně zkritizoval jejich nedostatečné odůvodnění státními zástupci. (CELÉ USNESENÍ VRCHNÍHO SOUDU NAJDETE ZDE)

Soudy, které pak sledování podezřelých povolily, podle něj chybovaly v tom, že žádosti náležitě nepřezkoumaly a pouze převzaly argumenty žalobců. Pelikán s tím nesouhlasí. V rané fázi trestního řízení podle něj policisté a státní zástupci logicky nemohou disponovat všemi důkazy, musí proto stačit konkrétní indicie.

Ondřej Golis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme