Rath žádal o odročení soudu kvůli viróze. Nic mu není a jen zdržuje, míní žalobce

Soudce odmítl další průtahy v údajné korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Exposlanec ČSSD žádal odročení hlavního líčení kvůli viróze. Podle státního zástupce jde ale jen o další zdržovací taktiku. Soudce na to reagoval tím, že Rathův případ vyloučil k samostatnému projednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

Ratha dnešní rozhodnutí překvapilo. „Vzhledem k tomu, že jde předpokládaně o krátkodobou indispozici, tak jsem myslel, že ty dva tři dny se odsunou,“ řekl.

Čekal prý, že se hlavní líčení přeruší jen na pár dní, během kterých by se z údajné virózy vyléčil. Rath přiznává, že není vážně nemocný. Se zvýšenou teplotou ale prý chodit k soudu nechce.

Přehrát

00:00 / 00:00

David Rath žádal soudce o odročení údajné korupční kauzy, soudce ale jeho případ vyloučil k samostatnému projednání. Jednání soudu sledovala redaktorka Veronika Hlaváčová

„Já od včerejška zápasím nejspíš s nějakým virovým onemocněním, kterých je v téhle době velké množství. Nejspíš jsem to dostal od některého z mých pacientů, protože v ordinaci je takových lidí s podobnými virózami velké množství. Teď si dva tři dny poležím a dám se dohromady,“ řekl Rath.

Podle jeho právníka Romana Jelínka soudce rozhodl alibisticky, protože bude muset řízení stejně dřív nebo později spojit dohromady. Rozdělení případů by prý hlavní líčení ještě protáhlo.

„Podle mého názoru je to gesto vůči veřejnosti, soud se snaží vypadat úderně a razantně. I pro soud je samozřejmě výhodné, aby se ta věc vedla ve společném řízení. V opačném případě by se dvakrát musely provádět důkazy, dvakrát by se museli zvát svědci. Což paradoxně znamená, že by naopak docházelo k protahování řízení,“ tvrdí Rathův právník.

David Rath a Adam Černý (vpravo) | Foto: Filip Jandourek

V údajné korupční kauze je celkem 11 obžalovaných. Tři případy už soudce vyloučil k samostatnému projednání na začátku února. Z hlavního líčení se totiž z nejrůznějších důvodů omlouvali advokáti obžalovaných. Dnes ale soudce případy dvou z nich opět začlenil zpět do spisu.

Zdržovací taktika, míní žalobce

Státní zástupce Petr Jirát Českému rozhlasu řekl, že jde ze strany Davida Ratha o jasnou zdržovací taktiku. Nemocný člověk podle něj vypadá jinak.

„Virózu dr. Ratha samozřejmě nehodnotím, protože nejsem lékař. Ale co jsem viděl, je to, že tady na chodbě nepokašlává, nemá rýmu, nic mu není. A v jednací síni ze sebe dělá nemocného,“ popsal Jirát.

„Takže já to hodnotím samozřejmě opět jako obstrukci, zdržovací taktiku ze strany dr. Ratha. Způsob, který zvolil senát zdejšího soudu, je asi jediný možný a samozřejmě to urychlí řízení,“ dodal.

Jednání pokračuje bez Davida Ratha čtením listinných důkazů. Hlavní líčení je zatím naplánované do března.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

mka, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme