Ratha asi čeká další soud kvůli úplatkům. Policie navrhla obžalovat 9 lidí a 8 firem

Ve druhé větvi kauzy bývalého poslance a středočeského exhejtmana Davida Ratha navrhli kriminalisté obžalovat osm firem a devět lidí, včetně Ratha samotného. Mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej sdělil, že policisté předali žalobci Vrchního státního zastupitelství v Praze trestní spis, který se týká zmanipulovaných veřejných zakázek zadavatelů Středočeského kraje a Oblastní nemocnice Středočeského kraje. Informovala o tom ČTK.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec a exhejtman Středočeského kraje David Rath | Foto: Filip Jandourek

„Podle našich závěrů měli obvinění požadovat úplatky v celkové výši cirka 66 a půl milionu korun, kdy z této částky měli převzít cirka 3,3 milionu korun,“ potvrdil Jaroslav Ibehej.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policie navrhla obžalovat 9 lidí a 8 firem v tzv. druhé větvi kauzy kolem Ratha. O případu mluví programový ředitel TI Radim Bureš

Rath obviněný z korupce při veřejných zakázkách dostal v první části případu, ve které soud řešil 11 lidí, nepravomocně 8,5 roku vězení. Druhá část jeho kauzy se týká zejména firem.

Z dalších podezřelých v druhé větvi případu média v minulosti zmínila manažery Metrostavu Pavla Piláta a Jiřího Anděla nebo šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka. Hejtmanství zatím nezvažuje, že by Houdek musel funkci kvůli kauze opustit.

„Já myslím, že on tu funkci vykonává dobře, takže my čekáme, jak to proběhne,“ řekl dnes ČTK hejtman Miloš Petera.

Policisté podle Ibeheje navrhli obžalovat devět fyzických a osm právnických osob ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, pletichy při zadání veřejné zakázky a při veřejné soutěži, poškození finančních zájmů Evropské unie, přijetí úplatku či podplácení. Spisový materiál obsahuje podle mluvčího více než 20 tisíc listů.

Mezi firmami zapletenými do případu je i největší česká stavební společnost Metrostav, která spojitost s kauzou exposlance odmítla.

Podezření se podle dřívějších informací médií týkají například tendrů pro nemocnice v Kladně, Mladé Boleslavi a Kolíně a dodávky vozů pro středočeskou záchrannou službu.

„Zdá se, že tato kauza je téměř přes kopírák obdobná té první větvi. To znamená, že bylo předem dohodnuto, kdo tu zakázku vyhraje. Byl sestaven vějíř firem, které dělaly takzvané křoví tak, aby z formálního hlediska proběhla soutěž a vyhrál předem vytipovaný. Za to potom následovala odměna, kde se hovoří o slíbených 10 procentech z jednotlivých zakázek,“ říká programový ředitel Transparency International Radim Bureš.

Kauza David Rath | Foto: Český rozhlas

Vladimír Kroc, ČTK, Tereza Chlubná, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme