Rathova obžaloba míří k soudu, přílohy poveze státní zástupce v osmi bednách

Případ poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha míří po 11 měsících vyšetřování k soudu. Obžalobu na politika a deset jeho spolupachatelů s největší pravděpodobností ještě dnes podá státní zástupce Petr Jirát. Viní ho z korupce v řádech desítek milionů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davida Ratha přivedla k soudu policejní eskorta | Zdroj: ČTK

Policie Ratha dopadla loni v květnu ve chvíli, kdy si z domu Petra Kotta a Kateřiny Pancové odnášel sedm milionů korun v krabici od vína.

„Mé otisky prstů nejsou ani na penězích, v krabici, ani na krabici ani nikde jinde v tomto okolí. A nejsou tam dokonce na těch penězích ani otisky doktorky Pancové,“ hájil se Rath o pár dnů později před sněmovnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud dnes dostane obžalobu na poslance Davida Ratha. Případ sleduje redaktor Martin Drtina

Dolní komora ho ale k trestnímu stíhání vydala. Ve vazbě od té doby zůstává Rath, Kott i Pancová, každý v jiné věznici. Teď vyšetřování končí.

„Obžaloba už je napsaná, ale já dělám technické věci kolem toho, které se podle zákona ještě musejí udělat,“ potvrzuje státní zástupce Petr Jirát.

Osmaosmdesátistránkový dokument musí přepravit k soudu spolu s osmi bednami příloh. Oproti sdělenému obvinění se v obžalobě nemění nic na popisu skutku ani právní kvalifikaci. Pro obžalované tak nebude žádným překvapením.

Přesto je na její obsah jistě velmi zvědavá podnikatelka Ivana Salačová. Jako první se v případu doznala, s policií na rozkrytí korupce spolupracovala.

David Rath s ředitelkou kladenské nemocnice Kateřinou Pancovou na snímku z března 2011 | Foto: ČTK

Jestli si tím vyslouží mírnější trest, žalobce tají. Dopředu nechce prozrazovat, jestli Salačové v obžalobě přiznal postavení takzvaně spolupracující obviněné.

„Tohle já říkat nebudu, to se musí dočíst paní obviněná a její obhájce až z podané obžaloby, kterou jí bude doručovat soud,“ uvedl Jirát.

Hlavní líčení začne zřejmě v polovině léta

Pokud jde o podmínky vazby, nemá podání obžaloby na Rathův režim žádný vliv. Podle jeho advokáta Adama Černého ale o dalším setrvání politika za mřížemi bude rozhodovat jiný senát. Rath tak má větší naději, že se z vazby dostane na svobodu.

„Doposud to byl Okresní soud pro Prahu-východ jako první instance a Krajský soud v Praze jako druhá instance. V podání obžaloby to bude Krajský soud v Praze jako první instance a Vrchní soud v Praze jako druhá instance,“ upřesnil Černý.

Soud bude obsáhlý spis řadu týdnů studovat. Očekává se, že hlavní líčení by mohlo začít v polovině léta.

Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme