Rathova rodina složila dvoumilionovou kauci. O propuštění poslance rozhodne krajský soud

Vazebně stíhaný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath má nakročeno k tomu, aby se z vazby dostal na svobodu. Jeho příbuzní totiž už složili dvoumilionovou kauci, kterou jeho případné propuštění podmínil soud. I tak ale Rath zatím za mřížemi zůstává.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní eskorta odvádí obviněného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha (dříve ČSSD) od soudu, který podruhé projednával jeho žádost na propuštění z vazby | Zdroj: ČTK

Soudce okresního soudu pro Prahu východ Jiří Wažik Českému rozhlasu potvrdil, že kauci, na kterou se složili Rathova manželka a jeho otec, už má soud na účtu.

„Kauce byla zaplacena, dnes byla připsána na účet soudu, takže jsem nařídil vazební zasedání na tento pátek na devátou hodinu. Bude na něm rozhodnuto o žádosti obviněného o propuštění z vazby,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu Davida Ratha sleduje redaktor Martin Drtina

Vzhledem k tomu, že kauci zaplatil, dá se podle soudce očekávat kladné rozhodnutí. „Ale s tou výhradou, že o usnesení bude rozhodovat ještě krajský soud v Praze,“ doplnil.

Už proti tomu pátečnímu rozhodnutí podal státní zástupce stížnost. „Ono pro urychlení ve vazebních věcech je obvyklé, že se to tak dělá, že se neposílá spis na krajský soud hned po první stížnosti. Protože by se tím ztratily třeba tři čtyři týdny, kdežto když se kauce rychle zaplatí, tak se to dá poslat dvě usnesení k jednomu rozhodnutí o dvou stížnostech,“ vysvětlil soudce.

Spis tak putuje ke středočeskému krajskému soudu, kde se definitivně rozhodne, jestli se David Rath dostane na svobodu. Nedá se ale čekat, že by David Rath mohl být už na Velikonoce doma.

Mluvčí krajského soudu Zuzana Steinerová zdůrazňuje, že napřed je nutné rozhodnutí doručit všem zainteresovaným. To je otázka několika týdnů, pak už to ale půjde ráz na ráz.

„Od chvíle, co rozhodnutí okresního soudu pro Prahu východ dorazí na krajský soud, bude o věci rozhodnuto přednostně jako ve všech ostatních vazebních věcech. A dá se odhadnout, že to bude do 14 dnů,“ řekla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dalším vývoji případu Davida Ratha jsme mluvili s předsedou Okresního soudu v Kutné hoře Petrem Francem.

David Rath už je za mřížemi vazební cely 10. měsíc. Nejdříve byl ve věznici v Litoměřicích, v prosinci byl převezen do vazební věznice v pražské Ruzyni.

Ve vazbě je Rath ze dvou důvodů - kvůli obavě, že by mohl ještě před začátkem soudu utéct nebo pokračovat v trestné činnosti. Druhá podmínka už podle soudu pominula a tak jediný vazební důvod, který zůstává, je hrozba útěku.

A ten, jak upozornil Petr Franc, předseda Okresního soudu v Kutné Hoře a člen Republikové rady Soudcovské unie, lze nahradit peněžitou kaucí.

„Peněžitá záruka slouží jako náhrada vazby a z toho tedy lze také dovodit, že vazební důvody patrně trvají. Pokud by netrvaly, musí soud obviněného propustit z vazby,“ řekl soudce Petr Franc.

Navíc Rathovi advokáti nově v žádosti o propuštění uváděli i to, že jeho otec Rathmír Rath si přivodil vážné zranění a poslanec se o něj chce postarat. „V některém případě i to může být okolnost, která vede k nahrazení vazby. Ale někdy zase ne. Je to individuální,“ upozornil Franc.

Do vazby poslal soud někdejšího poslance ČSSD a bývalého středočeského hejtmana loni 16. května. Dva dny před tím ho zadrželi policisté se 7 miliony korun v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu.

Obviněný poslanec vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí. Rath kvůli kauze opustil ČSSD i hejtmanství, poslaneckého mandátu se ale nevzdal.

Martin Drtina, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme