Rathova spolupracovnice Alexa odmítla vinu za údajně předraženou zakázku

Pražský městský soud začal projednávat kauzu bývalé spolupracovnice Davida Ratha Šárky Alexy. Současná šéfka muzea v Jílovém u Prahy je obžalovaná z porušování závazných pravidel hospodářského styku a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Podle obžaloby ještě coby šéfka Středočeské turistické informační služby způsobila Středočeskému kraji škodu skoro 8 milionů korun. Alexa vinu odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šárka Alexa v jednací síni | Foto: Alena Rokosová

Šárka Alexa čelí obžalobě kvůli jedinému projektu nazvanému Osobnosti Středočeského kraje. Ten měl propagovat 57 vybraných historických osobností středních Čech. Kraj si nechal vytisknout několik tisíc brožur, ale kvůli nedodržení tiskových náležitostí je nakonec ani nemohl veřejnosti rozdávat.

Problém ale podle státní zástupkyně spočívá v tom, že zakázka byla v roce 2009 rozdělena na sedm menších tendrů. Tím údajně Šárka Alexa snížila předpokládanou hodnotu zakázky, nemusela tak vypsat otevřené výběrové řízení a soutěže se mohly zúčastnit jen ty firmy, které sama vybrala. Všechny tendry vyhrála firma HZ Group.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soudní jednání se Šárkou Alexou, obžalovanou kvůli údajně předražené zakázce, sledovala redaktorka Alena Rokosová

„Necítím se vina a zákon jsem neporušila. Jako zaměstnanec akciové společnosti jsem plnila pokyny a úkoly představenstva, zaměstnavatele a statutárního zástupce společnosti podle svého nejlepšího svědomí a podle popisu mé práce,“ řekla soudu Šárka Alexa, která vedla Středočeskou turistickou informační službu (STIS) v letech 2008 až 2010.

U soudu dnes využila svého právo odmítnout vypovídat a s ohledem na to, že jí celá věc nedělá psychicky dobře, jen přečetla prohlášení. Hájila se tím, že výběrová řízení připravil odbor regionálního rozvoje, rozdělení zakázek připravilo představenstvo společnosti a ona měla za úkol jediné - vybrat nejlevnější nabídku.

Podle obhájce Šárky Alexy Jaroslava Ortmana je její obvinění absurdní. „Ta geneze byla taková, že bylo nějaké trestní oznámení na úplně jinou osobu, na úplně jiné lidi a nakonec v té síti, která zbyla v tom řešetu, zbylo jméno Šárka Alexa.“

Šárka Alexa před jednací síní | Foto: Alena Rokosová

„Klíčovým svědkem bude pan Štětina a také pan náměstek hejtmana Peřina a já budu trvat i na výslechu pana Chládka, současného ministra, který byl členem dozorčí rady. Všichni tito lidé o něčem věděli, s něčím souhlasili, něco schvalovali a nyní všichni všechno hází na Šárku Alexu. Já bych chtěl, aby se vyjádřili k tomu, jaký je i jejich podíl viny,“ řekl obhájce.

Bývalý ředitel krajského úřadu Zdeněk Štětina, který mimo jiné i kvůli hospodaření STIS loni rezignoval, má u soudu svědčit ve středu. Současný náměstek hejtmana pro finance Jiří Peřina z ČSSD pak ve čtvrtek a jako svědek je předvolaný i exhejtman David Rath.

Středočeská turistická informační služba, jejíž hospodaření vyšetřovala policie, je nyní v likvidaci.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme