Rathovi se změní podmínky vazby, čeká ho mírnější režim

David Rath získá od zítřka ve vazbě mírnější režim. Skončí mu totiž tříměsíční koluzní vazba, kterou na něho soud uvalil, aby nemohl ovlivňovat svědky. O její prodloužení státní zástupce nepožádal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath | Foto: Filip Jandourek

„Obviněnému Rathovi 14. srpna vyprší tříměsíční koluzní vazba. Bez dalšího rozhodnutí státního zástupce, bez rozhodnutí soudu, automaticky ze zákona. Obviněný si podal k našemu soudu další žádost o propuštění z vazby. O té se bude rozhodovat v pondělí 20. srpna,“ potvrdil Radiožurnálu soudce Jiří Wažik.

Poslanec tak bude moci od zítřka kdykoli telefonovat své rodině a známým, bude mít nárok na častější návštěvy a jeho dopisy nebudou tak přísně kontrolované. Mohl by se také volněji pohybovat po věznici. Navíc bude moci nabízet záruky za propuštění z vazby na kauci. Za Ratha se takzvaně zaručily na tři desítky lidí, mezi jinými i poslanec za LEV 21 Jiří Šlégr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnostech Davida Ratha mluvil v Odpoledním Radiožurnálu redaktor Martin Drtina

Rathovi advokáti se obrátili i na Ústavní soud a to v pořadí už se třetí stížností. S první neuspěli, druhá stále čeká na rozhodnutí a ve třetí zpochybňují proces, jakým byl Rath vydán sněmovnou k trestnímu stíhání.

“Vzhledem k tomu, že proces vydávání není nikde dost podrobně upraven, tak je vše na posouzení ústavnosti procesu, nemůžete říct, že by bylo porušeno nějaké konkrétní ustanovení, protože na vydávání žádná oficiální úprava neexistuje,“ potvrdil jeden z obhájců Adam Černý.

Podle informací z Ústavního soudu se třetí stížností bude zřejmě zabývat plénum soudců. Nepůjde tedy o rozhodnutí v trojčlenném senátu, ale přinejmenším deset ústavních soudců se vyjádří k tomu, jestli bylo Rathovi upřeno právo zaručené Ústavou nebo nebylo.

Davida Ratha zadrželi policisté v pondělí 14. května se sedmi miliony v ruce. Podle kriminalistů se jednalo o úplatek, související s předraženou zakázkou na opravu zámku v Buštěhradu. Obviněný poslanec vinu popírá, označil se za oběť policejní léčky a tvrdí, že má jeho případ politické pozadí.

Igor Maňour, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme