Kauza Rath se opět zasekla. Kvůli možné podjatosti odročil soudce hlavní líčení na neurčito

Kauza Rath opět stojí. Senát soudce Roberta Pacovského zamítl návrh na celé dokazování, soudní jednání by to podle něj neúměrně zdrželo. Zároveň ale Pacovský odročil hlavní líčení kvůli námitkám podjatosti celého senátu. Jeho předseda chce počkat, než bude o podjatosti pravomocně rozhodnuto.

Praha (Aktualizováno: 12:55 26. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath u Krajského soudu v Praze | Zdroj: ČTK

"Kvůli námitkám podjatosti senát dospěl k závěru s ohledem na to, aby nebyla zpochybňována jeho objektivita. Upřednostní rozhodnutí o námitce podjatosti i o podjatosti soudu. Je na místě hlavní řízení odročit a počkat, až rozhodnutí o podjatosti nabude právní moc," vysvětlil Pacovský.

Rath a všichni obhájci kromě advokáta spolupracující obviněné Ivany Salačové na soudce Pacovského útočili kvůli jeho údajné podjatosti prakticky od samotného začátku opakovaného hlavního líčení.

Kauza Rath: soud nadále počítá s odposlechy, kvůli rychlosti nebude znovu vyslýchat desítky svědků

Číst článek

Soudce podle nich nemůže být nestranný kvůli angažmá jeho strýce, advokáta Michala Pacovského, kvůli tlaku prezidenta Miloše Zemana a ministra spravedlnosti z ANO Roberta Pelikána. Rath se také s Pacovským soudí kvůli omluvě za to, že nechal novináře nafotit spis s osobními údaji expolitika a dalších obžalovaných.

Podjatost přísedícího?

Na možnou podjatost jednoho z přísedících senátu Tomáše Mičunka navíc poukázal správce pozůstalosti po Rathově otci Ratmírovi Jan Vondráček.

"Tento přísedící působil v době, kdy probíhalo trestní řízení vůči doktoru Rathovi jako znalec pro orgány činné v trestním řízení, a to konkrétně pro policii Středočeského kraje a pro policii Moravskoslezského kraje, které byly činné v tomto trestním řízení. Není možné, aby taková osoba s takovými vazbami na policii soudila tuto věc nestranně," je přesvědčen advokát Vondráček, který bojuje o miliony zabavené u Davida Ratha při domovní prohlídce. Ratmír Rath tvrdil, že peníze patří jemu.

Rozhodovat se však má o podjatosti všech členů soudního senátu, námitku vznesl Rathův advokát Adam Černý.

Věc zřejmě dojde až k vrchnímu soudu

O podjatosti rozhodne Pacovského senát, proti tomu je pak možné podat stížnost a konečné slovo by tak dostal Vrchní soudu v Praze. Jak moc to soudní jednání zbrzdí, nechtěl soudce Pacovský odhadovat. Státní zástupce Petr Jirát k přerušení soudu neřekl nic a beze slova odešel. 

Pacovského senát zároveň rozhodl, že nehodlá opakovat celé dokazování, které již proběhlo v původním hlavním líčení. Podle Pacovského by to bylo v rozporu se zásadou rychlosti řízení. Bylo by potřeba vyslýchat desítky svědků, přehrávat desítky hodin odposlechů, číst desítky tisíc listin dokumentů.

Nepřímo tak potvrdil, že se bude řídit rozsudkem Nejvyššího soudu, jenž na rozdíl od odvolacího vrchního soudu konstatoval, že odposlechy - hlavní důkaz kauzy - lze použít. Rathův advokát Adam Černý i jeho kolegové žádali, aby soud zopakoval stěžejní důkazy.

'Proveďte stěžejní důkazy'

"Minimálně by bylo dobré zopakovat důkazy, o které se opírá obžaloba a o které budete opírat rozsudek," uvedl Černý.

David Rath před Krajským soudem v Praze | Foto: Michal Doležal | Zdroj: ČTK

Státní zástupce Jirát opakování dokazování odmítá úplně, protože si je podle něj všichni dobře pamatují. Soud chtěl vyslechnout znalce kvůli zakázce na opravu gymnázia v Hostivici, při níž podle obžaloby padl úplatek. Znalec společnosti Česká znalecká ale nakonec nevypovídal, protože se přímo nepodílel na vypracovaní posudku. Jeho výslech by tak nebyl v souladu s trestním řádem.  

Rath bude vypovídat

Soud chce ještě vyslechnout obžalované, kteří o to požádali: Davida Ratha, manažera společnosti Konstruktiva Branko Tomáše Mladého a jednatele firmy Hospimed Jindřicha Řeháka.

Rath, manželé Kateřina a Petr Kottovi, stavařka a spolupracující obviněná Ivana Salačová a manažeři stavebních či zdravotnických firem zasedli před Krajským soudem v Praze podruhé.

Rath od soudu původně odešel s trestem 8,5 roku, avšak odvolací Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil kvůli nezákonným odposlechům, klíčovému důkazu obžaloby. Odposlechy do hry pak vrátil Nejvyšší soud, jenž rozhodl, že je policie získala v souladu se zákonem.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme