Ratifikace smluv o radaru začne zřejmě v srpnu a potrvá měsíce

Proces ratifikace smluv se Spojenými státy o umístění amerického protiraketového radaru v Brdech by mohl v českém parlamentu odstartovat v srpnu, závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců. Vicepremiér Alexandr Vondra v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že hlavní smlouvu o radarové základně i doplňkovou dohodu SOFA o pobytu amerických vojáků na českém území by měly oba státy podepsat do poloviny července.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

z besedy ČT o americkém radaru

z besedy ČT o americkém radaru | Zdroj: ČTK

"Tak záhy po podpisu, dojde-li k němu do poloviny července - já věřím, že ano, tak nastoupí proces, kdy to odešleme do parlamentu," uvedl vicepremiér Alexandr Vondra. Ratifikace by tak mohla začít v srpnu. Závěrečné schvalování přijde na řadu až za několik měsíců.

Vondra pokládá za výhodnější, aby Česko uzavřelo smlouvy o radaru ještě před listopadovými prezidentskými volbami v USA. Obává se totiž, že po odchodu současné administrativy George Bushe by už nemusela být dohoda s Washingtonem pro Prahu tak výhodná jako nyní.

Místopředseda vlády a předseda Strany zelených Martin Bursík by raději vyčkal do chvíle, než si Američané vyberou novou hlavu státu. Předpokládá nicméně, že ať už bude prezidentem USA kdokoliv, základní linie zahraniční politiky této světové supervelmoci se nezmění. "Ani při střídání vlád se nedělají kotrmelce," připomněl Bursík.

Podle místopředsedy Poslanecké sněmovny za ČSSD Lubomíra Zaorálka česká vláda vystavuje občany vážnému riziku, když chce uzavřít s USA dvoustrannou smlouvu namísto toho, aby spoléhala na kolektivní obranu NATO. Apeloval na kabinet, aby smlouvy o radaru nepodepisoval. Otázka, zda ČSSD po případném návratu k moci dohodu s USA vypoví, je podle něj předčasná.

Europoslanec KSČM Miloslav Ransdorf zase zpochybnil hrozby, kvůli kterým Američané protiraketový deštník budují.

Politici se přeli; obecenstvo bylo většinou proti radaru

Diskusi vysílala Česká televize z Borovna na Plzeňsku, nedaleko vojenského újezdu Brdy, kde chtějí Američané svou radarovou základnu postavit. Argumentům vládních a opozičních politiků přímo na místě naslouchali starostové a občané okolních obcí, zástupci občanských iniciativ a další hosté z řad veřejnosti, kteří měli také šanci klást otázky. V sále převažovali odpůrci radaru.

americký protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Česká vláda začala o umístění radaru s USA vyjednávat loni. Hlavní dohoda je již uzavřená, smlouva o pobytu vojsk zatím ne. Představitelé Polska, kde má stát silo s desítkou střel, vyjednávají s USA o modernizaci své armády. Ani mezi občany Polska nemá plán na vybudování základny USA podporu, je mu nakloněn zhruba každý třetí Polák.

Podpořit stavbu amerického radaru jako příspěvek k obraně celé Severoatlantické aliance přijel začátkem května do Prahy generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Připomněl výsledek bukurešťského summitu NATO. Spojenci se začátkem dubna shodli na tom, že radar v Česku i raketové silo v Polsku, tedy základny americké protiraketové obrany, budou součástí obrany celé aliance. NATO teď podle Scheffera zkoumá možnosti propojení amerického systému s aliančním a s národními systémy.

Proti stavbě základny se staví Moskva a Peking. Očekává se ale, že aliance znovu Rusku nabídne možnost budoucího propojení jeho systému s protiraketovým štítem NATO a USA.

Milan Kopp, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme