Česko spustilo program na modernizaci nemocnic. Z evropského balíčku na něj získalo 26 miliard korun

Stát spouští nové dotační výzvy na podporu zdravotnictví. Přes osmnáct miliard korun půjde například na modernizaci jednotek intenzivní péče, operačních sálů nebo vybavení nemocnic. Peníze Česko získá z unijního programu REACT-EU jako pomoc pro zotavení z koronakrize.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice a ústavy mohou s programu nakoupit třeba rentgeny nebo lůžka (ilustrační foto) | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

O peníze mohou žádat ústavy a nemocnice z celého Česka. „Je to míněno na rozvoj páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče - to znamená rozvoj a modernizace pracovišť, sít urgentních příjmů, JIP, ARA, operační sály,“ řekla Radiožurnálu ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO.

Nemocnice se vracejí k plánovaným operacím. Dohnat výpadek kvůli pandemii může trvat i roky

Číst článek

Celkem jsou otevřené tři výzvy. V té první je možné získat peníze na rozvoj a modernizaci pracovišť - ať už jsou to jednotky intenzivní péče nebo třeba anesteziologická a resuscitační oddělení.

Ze záchranného balíčku ale půjdou peníze i na nákup techniky a přístrojů - tedy třeba na pořízení magnetické rezonance, rentgenů, operačních lůžek nebo i těch pro plicní ventilaci. Zapojit se do programu mají možnost i hygienické stanice, které můžou získat peníze na laboratorní přístroje.

Poslední třetí výzva pak cílí na rozvoj laboratorních kapacit a infektologických pracovišť nemocnic.

Žádosti od května

Ve čtvrtek ministerstvo spustilo systémy pro zpracování formulářů a tedy i příjem jednotlivých projektů. Stát peníze přerozdělí přes Integrovaný regionální operační program. Samotné předkládání žádostí ale bude probíhat až v průběhu května.

Zlepšení situace v Chebu. Nemocnice ruší covidové jednotky, zaměstnanci mohou čerpat dovolenou

Číst článek

„Musíme udělat maximum pro to, abychom obnovili naše zdravotnictví. Naše zdravotnictví prožilo nejhorší období své historie,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) s tím, že zdravotnictví je pro Česko priorita.

Z evropského záchranného balíčku získá Česko celkem 26 miliard korun. Kromě zdravotnictví se peníze využijí i na podporu integrovaného záchranného systému, pro který byly vyčleněny víc než 4 miliardy korun. Policie nebo třeba hasiči tak můžou peníze využít třeba na nákup nové techniky, ochranných prostředků nebo na modernizaci stanic a výcvikových středisek.

Dvě miliardy korun jsou pak na projekty zaměřené na sociální služby - respektive na výstavbu nebo opravy budov. Tyto výzvy se vyhlásí postupně v průběhu letošního května. Peníze, které Česko získá z evropského investičního programu REACT EU, je nutné vyčerpat nejpozději do konce roku 2023.

Zuzana Švejdová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme