Policie obvinila bývalého člena skupiny Ready Kirken. Dopustil se milionových podvodů

Policie obvinila muže (39) z Borohrádku na Rychnovsku z milionových podvodů a zpronevěry. Od prosince 2012 do srpna 2015 na území Královéhradeckého a Pardubického kraje poškodil ve 13 případech sedm lidí a způsobil celkovou škodu přes sedm milionů korun, sdělila mluvčí rychnovské policie Alena Kacálková.

Rychnov nad Kněžnou Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pardubická skupina Ready Kirken vystupuje v olomouckém U-klubu. | Foto: Libor Teichmann | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle informací ČTK jde o bývalého baskytaristu známé skupiny Ready Kirken Ondřeje Herolda. Policie ho letos zatkla v Irsku. Skupina se již dříve od něho distancovala. Hrozí mu až osm let vězení.

„Celková škoda, kterou podezřelý muž spáchal, dosahuje částky 7,5 milionu korun, 4,5 milionu korun za podvod a tři miliony korun za zpronevěru,“ uvedla Kacálková.

Zpěvák Michal Hrůza je po potyčce ve vážném stavu v nemocnici

Číst článek

Peníze od poškozených podle ní získával různými způsoby, například prodejem automobilů. „Auta podezřelý získával do pronájmu od jednatelů či zástupců autorizovaných prodejců, které přesvědčil o tom, že je bude používat jako reklamu svoji i jejich. Vozidla měl pronajatá na dobu určitou se smluvní podmínkou, že nesmí vozidlo pronajmout ani prodat. Během pronájmu tři z nich prodal za statisíce korun třetí osobě, aniž pronajímatelům cokoliv sdělil či uhradil,“ uvedla Kacálková.

V dalších případech údajně vypůjčená auta pouze ukázal, a když zájemce uhradil požadované částky, podezřelý mu nabízené vozidlo nedodal ani mu peníze nevrátil.

Prodej značky Ready Kirken

Obviněný si také půjčoval peníze pod různými záminkami, počínaje zprostředkováním koupě elektroniky a konče prodejem ochranné známky hudební skupiny. „Půjčoval si různé finanční částky s vědomím, že je ve špatné finanční situaci a nebude schopen půjčky v dohodnutém termínu splatit,“ uvedla mluvčí. Kriminalisté ho viní i z toho, že pod smyšlenou záminkou zprostředkování smlouvy na dodávku dřevostavby se vydával za jednatele stavební společnosti a přesvědčil poškozenou k uhrazení hotovosti přes jeden milion korun. Peníze podle policie použil pro sebe.

Policie po něm od 10. srpna 2015 pátrala jako po pohřešovaném, později na něho rychnovský okresní soud vydal zatykač a nakonec po něm pátral i Interpol. Policie jej zatkla až letos v říjnu v Irsku. Obviněný je ve Vazební věznici v Hradci Králové, hrozí mu za trestné činy zpronevěry a podvodu až osm let vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme