‚S demokracií to nemá nic společného.’ Poslanci napříč spektrem odsoudili incident Lubomíra Volného

Dlouholetý poslanec ODS Marek Benda nepamatuje ve Poslanecké sněmovně podobný incident, jaký se ve čtvrtek stal během projednávání vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu. Vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného vyústilo ve fyzickou potyčku s dalšími zákonodárci poté, co mu předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) vypnul mikrofon. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a další poslanci po potyčce žádají zasedání mandátového a imunitního výboru.

Reakce Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci napříč politickým spektrem odsoudili incident v poslanecké sněmovně | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Co se stalo? Poté, co Hanzel vypnul Volnému mikrofon, přišel nezařazený poslanec mluvit přímo na místo předsedajícího.

VIDEO: ‚Dostaneš flákanec.‘ Ve sněmovně se strhla rvačka, poslanec Volný se pral o mikrofon

Číst článek

Hanzel se ho snažil odstrčit, pak mu přišli pomoci další sociálnědemokratičtí poslanci, mezi prvními Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

„Myslím, že jsme se dostali na úroveň zemí, na kterou jsme se dostat nechtěli, zejména na východ od nás,” řekl novinářům Benda.

„Tohle bylo podle mého názoru za čarou. Svědčí to o nějaké hluboké frustraci ve společnosti. Myslím, že poslanci by si měli uvědomovat, že jsou tady zvoleni proto, aby se nějakým způsobem chovali,” doplnil.

„Poslanec Volný je magor, jeho chování nemá co dělat v kulturní společnosti a už vůbec ne ve sněmovně! Člověk, který si nevystačí s použitím mozku a rétoriky, nepatří do demokratické diskuse!” napsal na twitteru předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Poslanec Volný je magor, jeho chování nemá co dělat v kulturní společnosti a už vůbec ne ve sněmovně!
Člověk, který si nevystačí s použitím mozku a rétoriky nepatří do demokratické diskuse!

16:31 – 21. 01. 2021

42 1175

„Idiotské a hulvátské chování poslance Volného je ubohé. Napadení místopředsedy sněmovny je zcela nepřijatelné, s politickou kulturou to nemá nic společného! Budu požadovat projednání mandátovým a imunitním výborem. Tohle s demokracií nemá nic společného,” poznamenal na twitteru lidovecký poslanec Marek Výborný.

Trest? Výbor příliš nevyřeší

Podle Bendy výbor příliš nevyřeší. Míní, že v jednacím řádu sněmovny je možnost vykázat poslance, který se chová neadekvátně. „Pak bude na ochranné službě, aby zajistila, že takový poslanec do sálu nevleze,” dodal.

„Odsuzuji ubohé jednání poslance Volného při jednání sněmovny. Nesouhlas s postupem předsedajícího lze vyjádřit různými způsoby, ale projevy agresivity jsou (minimálně) ve sněmovně nepřijatelné,” uvedl místopředseda Pirátů Radek Holomčík.

Odsuzuji ubohé jednání poslance Volného při jednání Sněmovny.

Nesouhlas s postupem předsedajícího lze vyjádřit různými způsoby, ale projevy agresivity jsou (minimálně) ve Sněmovně nepřijatelné.

16:45 – 21. 01. 2021

2 73

Volný a jeho kolega Marian Bojko ve čtvrtek ve sněmovně vystupují bez roušky. Jejich možným porušením hygienických opatření se zabývá policie. Po vyhodnocení věc předá do správního řízení, uvedla na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme