‚Šťouchancem v závěru připomenul, že je to stále Miloš Zeman.‘ Politici reagují na prezidentův projev

Pondělní poslední vánoční projev prezidenta Miloše Zemana byl podle premiéra Petra Fialy (ODS) hlavně ohlédnutím hlavy státu za jeho vlastní kariérou. S prezidentem se předseda vlády shoduje v názoru na ruskou agresi, ocenil také Zemanovu podporu Izraele. Další vládní politici se k projevu postavili kriticky a s ohledem na lednové volby příštího prezidenta vyjádřili přání, aby nová hlava státu přinesla změnu.

Praha (Aktualizováno: 17:24 26. 12. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští politici reagují na Zemanův vánoční projev. Na fotografiích zleva premiér Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Karel Havlíček (ANO) a Tomio Okamura (SPD)

Čeští politici reagují na Zemanův vánoční projev. Na fotografiích zleva premiér Petr Fiala (ODS), Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), Karel Havlíček (ANO) a Tomio Okamura (SPD) | Foto: René Volfík | Zdroj: koláž iROZHLAS.cz

Zeman ve větší části vánočního projevu bilancoval svou politickou kariéru. Fiala zmínil, že vánoční poselství tak bylo do značné míry jeho vlastním ohlédnutím.

„Jistě se lišíme v pohledu na řadu věcí, ale beze sporu je například to, že ruská agrese na Ukrajině a její vliv na ceny energií jsou největší výzvou, se kterou se musíme v současné době vypořádat,“ uvedl premiér. Ocenil také Zemanovu dlouholetou podporu Izraele.

Podle vicepremiéra a předsedy STAN Víta Rakušana se Zeman pokusil relativizovat svou dlouhodobou proruskou ekonomickou a politickou orientaci.

„Poznámkou o ‚zeleném fanatismu‘ dokázal, že je skutečně mužem minulosti, a správně podotkl, že vláda bude muset hledat nové zdroje daňových příjmů. Věřím, že jeho dnešní projev je koncem jedné éry – a začátkem nové, lepší,“ prohlásil Rakušan.

‚Sbohem a šáteček.‘ Přečtěte si poslední vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana

Číst článek

Šéfku Sněmovny a koaliční TOP 09 Markétu Pekarovou Adamovou projev nepřekvapil. „Ač své vánoční vystoupení nazýval vždy ‚poselstvím‘, ani tentokrát v něm lidem nepopřál. Mluvil většinu času jen o sobě samém,“ řekla s tím, že věří, že příštího prezidenta budou zajímat spoluobčané mnohem víc.

„A že se dočkáme i hlubších myšlenek než jen hanění snah o vypořádaní se s klimatickou změnou,“ dodala.

Vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) pozitivně vnímá explicitní podporu prezidenta Ukrajině. „Již výrazně hůře vnímám zpětné hodnocení jeho vztahu k Ruské federaci jako ekonomickou diplomacii,“ uvedl. Kritizoval také Zemanův postoj k ekologii.

„Je smutné, že deficity, které dlouhodobá politika Česka ve vztahu ke klimatu, ovzduší a naší přírodě vykazovala, jsou nyní pět minut po dvanácté dávána za vinu zelené politice, místo aby se na férovku přiznalo, že jsme zaspali,“ doplnil Bartoš s tím, že do vánočního poselství nepatří urážky kritiků či politiků.

Ruská agrese na Ukrajině ohrožuje bezpečnost, řekl Zeman ve vánočním poselství. A shrnul svou kariéru

Číst článek

Předseda SPD Tomio Okamura označil za pochopitelné, že poslední desáté poselství obsahovalo bilancování Zemanovy dlouhé politické kariéry. 

„Co však pro mne pochopitelné není, je skutečnost, že zcela opomněl zmínit totální selhání stávající Fialovy vlády, které vede k bezprecedentnímu zdražování základních životních potřeb a uvrhuje miliony českých spoluobčanů do neřešitelných ekonomických problémů a chudoby,“ napsal Okamura.

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) hodnotí projev jako nejvíce nadstranický ze všech Zemanových prezidentských projevů: „Věcně a podle mě správně zrekapituloval tři hlavní problémy a jejich příčiny dneška, aniž by napadal vládu či popichoval opozici. Drobným šťouchancem v závěru připomenul, že je to stále Miloš Zeman, ale byl to celkově i s ohledem na shrnutí jeho politického života, smířlivý projev.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme