Reakce na projev Václava Klause v Evropském parlamentu se velmi různí

Rozhodně nelze říci, že by se dnešní projev českého prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu setkal s nezájmem. Naopak. Ať už ho jeho posluchači hodnotili kladně nebo negativně, shodli se na tom, že jeho vystoupení bylo opravdu originální.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus v Evropském parlamentu | Zdroj: ČTK

"Vystoupení pana Klause polarizovalo EP. Takto bouřlivé reakce jsem v Evropském parlamentu ještě nezažila ," zhodnotila projev Klause europoslankyně Jana Bobošíková s tím, že stejně hodnotili Klausův projev i její nizozemští kolegové, kteří údajně řekli, že taková slova na půdě RP ještě neslyšeli.

"Prezident Klaus si dal záležet na tom, aby mu po projevu zatleskalo extrémní křídlo EP (22 poslanců Skupiny nezávislých a demokracie a část z 27 britských konzervativců). Prezident Klaus tak bohužel nereprezentoval v EP většinový názor občanů ČR," uvedla v reakci na prezidentovo vystoupení lidovecká europoslankyně Zuzana Roithová.

"Za pět let jsem zde neslyšela mluvit žádného prezidenta tak vyhraněně ideologicky. Jeho projev mi chvílemi připadal jakoby z minulého století, kdy EU obtížně hledala recept na více demokracie a méně byrokracie," dodala.

Že Klaus vzbudil u evropských poslanců silné emoce, potvrdila hned po skončení jeho vystoupení slova předsedy Hans-Gerg Pötteringa. Ten sice českému prezidentu za projev poděkoval, zdůraznil ovšem, že by na projev vůbec nedošlo, kdyby v jednotné Evropě nepanovala demokracie. Reagoval tak na slova českého prezidenta, který v úvodu své řeči poděkoval za to, že na plenárním zasedání EP konečně dostal příležitost promluvit.

"Byl to projev naší demokracie a já Vás všechny vyzývám, abyste pracovali v tomto duchu a pro jednotu Evropy," uvedl Pöttering v reakci na Klausovo poděkovaní za možnost vystoupit. Europoslanec a šéf evropských zelených Daniel Cohn-Bendit pak dnes označil českou hlavu státu za "nejlepšího provokatéra roku", který si zaslouží "karnevalový řád". Cohn-Bendit tak navázal na svou prosincovou roztržku s Klausem. "Václav Klaus si vybral správný moment pro své vystoupení před Evropským parlamentem, neboť jsme uprostřed karnevalové sezony. Zelení mu propůjčují karnevalový řád pro nejlepšího provokatéra roku. V této budově ještě nikdo nepronesl lepší karnevalovou řeč," uvedl Cohn-Bendit.

"Projev Václava Klause v Evropském parlamentu vzbudil poměrně velké rozhořčení a já sama jsem byla překvapena, jak Hans-Gert Pöttering, předseda parlamentu, pocítil potřebu ostře reagovat na slova Václava Klause," reagovala Jana Hybášková, europoslankyně z Evropské demokratické strany. Projev českého prezidenta velmi rozhořčil francouzského europoslance Jeana-Marie Cavadu, který patřil k těm, kdo sál opustili předčasně. "Je to neuvěřitelné poslouchat prezidenta takto důležité republiky, jakou Česko je. Jestli (Klaus) nemá rád Evropu, nemusí sem jezdit. Rozhodně není jednou z velkých osobností vaší země," řekl Cavada.

Vysoce spokojen s projevem byl europoslanec Vladimír Železný. "Myslím si, že to byl naprosto brilantní projev a že konečně v Evropském parlamentu zaznělo to, co tam pravděpodobně nezaznělo od jeho založení. To jak prezident dokázal definovat s profesorskou přesností a přitom s nadhledem situaci deficitu demokracií v Evropské unii bylo naprosto nebývalé. Konečně člověk může být hrdý, že je z České republiky."

Čeští politici se v hodnocení různí

Určitě nejstručnější byl při hodnocení Klausova projevu premiér Mirek Topolánek. "Neslyšel, nečetl, nezná, nekomentuje," odpověděl v SMS, co říká Klausově řeči. Později však svou reakci rozšířil: "Názory a postoje Václava Klause jsou dlouhodobě známé, stejně jako to, že existují skupiny politiků tady i v zahraničí, které je dlouhodobě odmítají," podotkl Topolánek. Za podstatné považuje to, že demokratická výměna názorů musí být zachována jak na národní, tak na evropské úrovni. "Prezident Klaus na parlamentní úrovni má právo říkat své názory, a kdo mu toto právo vezme, se bude muset střetnout se mnou a se všemi demokraty v této zemi," prohlásil Topolánek.

Jiní oslovení politici byli však sdílnější.

Poslankyně Alena Páralová(ODS) prezidenta chválí. "Jsem nadšená. Václav Klaus mě opět nezklamal a jsem hrdá na svého prezidenta, který si zachovává stále stejné názory," řekla.

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý podle svých slov okamžitě prezidentovi poslal SMS ve znění "Hurá, gratuluji." Poslanec na projevu ocenil především jeho pravdivost. Jako ostatní se ale opřel do bezprostředních reakcí europoslanců. "Je to překvapivě nedemokratický projev v demokratickém parlamentu," okomentoval Tlustý nesouhlasné projevy europoslanců.

"Já myslím, že pokud jde o jeho stoupence, ti jsou určitě spokojeni, pokud jde o jeho odpůrce, ti taky nemohli očekávat jiný projev. Takže mě osobně to nepřekvapilo, já beru ty věci tak, jak jsou, myslím si, že život jde dál. Jako vážnější signál pro Evropu vidím včerejší hlasování o Lisabonské smlouvě, kdy větší část klubu ODS v Poslanecké sněmovně nevyjádřila podporu Lisabonské smlouvě, a to myslím, že je pečlivě monitorováno v Evropě," uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

"V minulosti přirovnával Klaus EU i k RVHP, myslím, že tady šlápl notně vedle, protože Evropská unie je přece projektem, který je originální a který nemá obdoby, ale je to projekt, který přináší Evropě pokojný vývoj. Je to model, který je daleko sociálnější než jinde na světě. Pokud se nám podaří eliminovat jistá imperiální rizika, je to základ velmi stabilního vývoje. Napadat tento projekt je určitě špatné, měli bychom se spíš zamýšlet nad tím, jak tento projekt vylepšit," reagoval na projev Jiří Dolejš, místopředseda KSČM.

"Pan prezident to explicitně zatím nepřiznává, implicitně je ale zřejmé, že místo Evropské unie by mu vyhovovalo pouhé Evropské sdružení volného obchodu, čili já to vnímám, že to byl útok na podstatu Evropské unie, což je politická a hospodářská unie, a na tuto podstatu bude útočit i dál," řekl Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny, ČSSD.

"S obsahem projevu našeho prezidenta, který dnes přednesl před plénem Evropského parlamentu, nemohu souhlasit, ale jeho postoje znám, prezentuje je dlouhodobě, tedy překvapený nejsem. Přestože sdílím ve vztahu k EU jiné názory než prezident republiky, nelíbily se mi nemístné hlasité projevy nesouhlasu z pléna při jeho vystoupení, vždyť úcta k hlavě státu přece patří k základním pravidlům slušného chování," zhodnotil projev prezidenta politolog Petr Just.

Přečtěte si také:
Projev prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu sklidil nadšení i nesouhlas

Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme